S-400 gerilimi tırmanıyor: "Aldık artık, geri dönüş yok"

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldığını ve sürecin durdurulamayacağını açıklaması tansiyonu yükseltiyor. Dolar yeniden yükselirken, borsa sert düştü

S-400 gerilimi tırmanıyor: "Aldık artık, geri dönüş yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam "Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır" diyerek Rus savunma sistemlerinin alımı konusunda son noktayı koyması üzerine Türkiye-ABD gerilimi daha da büyüdü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "S-400'ler Türkiye'ye gelecektir. Türkiye aldığı karardan vazgeçmez" dedi. 

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup yollayarak, 31 Temmuz'a kadar Türkiye'nin S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmemesi durumunda pilotların eğitimlerinin sonlandırılacağını ve Türkiye'nin F-35 programından çıkartılacağını belirtmişti.Hafta başında ise ABD'den yapılan açıklamada, Türk pilotların ABD'deki F-35 savaş uçağı eğitimlerinin sonlandığı ilan edilmişti. 

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi satın almasına şiddetle karşı çıkıyor. 

DOLARDA SERT YÜKSELİŞ

Türkiye'nin ABD ile yaşadığı gerilim piyasaları da sarsmış durumda. Dolar, Türk Lirası karşısında yüzde 1'in üzerinde yükselişle 6 lira 80 kuruş sınırına kadar dayandı. Borsa İstanbul ise yüzde 2 düşüşle 91 binin altına geriledi. 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER