Kaftancıoğlu'nun davasında erteleme kararı çıktı

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada ilk duruşma bugün gerçekleşti. Savunma için süre isteyen Kaftancıoğlu'nun isteği kabul edildi ve duruşma ertelendi.

Kaftancıoğlu'nun davasında erteleme kararı çıktı

Canan Kaftancıoğlu'nun sosyal medya paylaşımları sebebiyle yargılandığı davanın il duruşması bugün.

CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanmasına başlandı. Kaftancıoğlu seçim döneminden dolayı duruşmaya hazırlanamadığını söyleyerek süre talep etti. 
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle 5 ayrı suçlamayla açılan davanın ilk duruşması görüldü. 


İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve 50’ye yakın avukatı hazır bulundu. Duruşmaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Milletvekilleri Muharrem Erkek, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, CHP eski Genel Başkanı Altan Örmen ve çok sayıda CHP’li izleyici olarak katıldı. 


Duruşmada savunması sorulan Canan Kaftancıoğlu yoğun bir seçim dönemi geçirdiğini söyleyerek “Tarafınızca kabul edilen iddianame 31 Mayıs 2019 tarihinde adresime ulaştı. Uzunca bir seçim süreci yaşandığından ve iddianame tebliğ edildiği süre ile duruşma tarihi arasındaki süre çok yakın olduğundan savunma hazırlayamadım. Tweetlerimin üzerinden 6-7 yıl geçti. Toplumsal sorumluluğumun bu derece yoğun olduğu bir süreçte şahsi meselemle ilgilenmem ayıp olurdu bence. Bu nedenle savunmamı hazırlamak için süre talep ediyorum” dedi. 


Mahkeme Canan Kaftancıoğlu’nun savunması için gerekli süre verildiğini ifade ederek ek süre verilmesi talebini reddetti. Talebin reddedilmesinin ardından duruşma salonundakiler tepki gösterdi. Mahkeme Canan Kaftancıoğlu’na savunması için yeniden söz verdi. Kaftancıoğlu, seçim sürecinde avukatı ile bile görüşemediğini söyleyerek yeniden süre talebinde bulundu. 

Kaftancıoğlu’nun avukatları da seçim süreci nedeni ile müvekkilleriyle görüşemediklerini ve savunma hazırlayamadıklarını söyledi. Avukatlar müvekkillerinin süre talebinin kabulüne, aksi takdirde reddi hakim talebinde bulunacaklarını da eklediler. 
Süre talebinin mahkeme başkanı Akın Gürlek tarafından reddedilmesi üzerine sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Söz verilen müşteki Recep Tayip Erdoğan’ın avukatı Ferah Yıldız 25 Ocak 2018’de suç duyurusunda bulunduklarını ve açılan soruşturma neticesinde sanığın savcılık ifadesinde biri hariç tüm tweetlerini kabul ettiğini söylediğini aktardı. 

Reddedilen süre talebi daha sonra kabul edildi ve duruşma ertelendi.


Yıldız “Sanık katıldığı bir canlı yayında da çok güzel savunma yapmış. Hatta 6 yıl önceki düşüncem ile şu anki düşüncem arasında bir fark yok demiştir. Bu yayına ilişkin CD’yi sunacağız katılma talebinde bulunuyoruz” dedi. Söz verilen diğer müşteki avukatları katılma talebinde bulundu. 
Mahkeme heyeti, katılma talebinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 15 Temmuz gazisi 6 kişinin davaya kabulüne karar verdi. Mahkeme, reddi hakim talebinin, duruşmayı uzatmaya yönelik olduğunu ifade ederek reddine karar verdi. Sanık avukatlarının savunma için yeniden süre talep etmesi üzerine mahkeme talebi değerlendirmek için ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme sanık Kaftancıoğlu’na savunma için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 


İDDİANAMEDEN 


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede sanık bölümünde Canan Kaftancıoğlu, müşteki bölümünde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 8 kişi yer aldı. İddianamede "Cumhurbaşkanına hakaret", "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama", "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 4 yıldan 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanması istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER