Guaido erken seçimden uzak duracak

Venezüella'da kendini 'geçici başkan' olarak ilan eden Juan Guaido, iktidardaki Sosyalist Parti'nin erken yapacağı parlamento seçimine katılmayacağını belirtti.

Guaido erken seçimden uzak duracak

Ulusal Meclis Başkanı Guaido, vaktinden önce yapılacak parlamento seçimlerine dahil olmayacak. AP'ye yaptığı açıklamalarda Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun partisi ülkeyi yönetirken seçime gitmenin bir manası olmadığını belirten Guaido, "Venezüella'da seçimler tamamıyla özgür olana dek devam etmeye karalıyız." dedi.

Guaido'ya göre Ulusal Meclis seçimlerinin erkene alınmasının tek nedeni Maduro yönetiminin muhalefetin ayaktaki son kalesini de ele geçirmekti. Guaido, "Bu bir seçim değil. Bu, iktidarın geçmişte yaptığı siyasi kötülükleri meşrulaştırmak için başvurduğu yeni bir sığınak." ifadesini kullandı. 

TARİH OCAK 2020'YE ÇEKİLDİ

Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, Aralık 2020'de yapılması gereken Ulusal Meclis seçimlerinin Ocak 2020'de ya da daha erken bir tarihte yapılabileceğini açıklamıştı. Aralık 2020'de Ulusal Yasama Meclisi'nin görev süresi bitiyor.

Bu yılın başında Ulusal Meclis Başkanı seçilen Juan Guaido, Maduro yönetimine yönelik muhalefetin bir öncüsü haline gelmiş ve kendini 'geçici başkan' olarak ilan etmiş, başta ABD ve Batılı ülkeler başta olmak üzere 50'den fazla ülkenin desteğini arkasına almıştı. Maduro yönetimi ve muhalefet temsilcileri arasındaki sorunları çözmek üzere yapılan görüşmelerde henüz ilerleme kaydedilmiş değil. Muhalifler Maduro'nun geçen yıl muhalefet partilerinin onaylamayıp boykot ettiği devlet başkanlığı seçimiyle yeniden göreve gelmesinin uygun olmadığını, bu nedenle devlet başkanlığı yetkilerinin Ulusal Mecliste olduğu fikrini savunuyor.

ABD yaptırımları sonrası Maduro'nun müzakerelerden çekilmesiyle ülkede siyasi ve ekonomik kriz derinleşirken 2015 yılından bu yana 4 milyondan fazla vatandaş ilaç ve gıda kıtlığı sebebiyle ülkeyi terk etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER