CHP'li Tanrıkulu'nun Demirtaş ziyaretinden: Demirtaş'a verilen ceza adil değil

CHP'li Sezgin Tanrıkulu Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş ile görüştü. Görüşmenin ardından Tanrıkulu, açıklamalarda bulundu.

CHP'li Tanrıkulu'nun Demirtaş ziyaretinden: Demirtaş'a verilen ceza adil değil

CHP'li Tanrıkulu, Edirne F Tipi Cezaevi'nde kalan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Tanrıkulu, Demirtaş'ın moralinin iyi olduğunu belirtti. Tanrıkulu, "Bu arada, bana da çok büyük bir sürprizi oldu, benim bir portremi yapmış. Onu da sizlerle paylaşacağım" dedi.

Tanrıkulu, "16 ve 17 Temmuz'da Ankara’da duruşması var. 18 Eylül’de Strasbourg’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde, Büyük Daire önünde duruşması olacak. Onlardan konuştuk. Selahattin Demirtaş, daha önce 7 Eylül 2018 tarihinde, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 2013 yılında İstanbul Kazlıçeşme’de yaptığı konuşmadan dolayı mahkum edilmişti ve bu mahkumiyet, İstinaf Mahkemesi tarafından hemen onaylanmıştı." diye konuştu.

Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Demirtaş'ı yargılayan heyetin aynı olduğunu vurgulayarak, "Selahattin Demirtaş’a verdikten sonra olduğu gibi o heyeti aldılar, 37 Ağır Ceza Mahkemesi yaptılar. Bu mahkeme Barış Akademisyenleri ile Çağdaş Avukatlar Derneği'ne mensup avukatlara çok ağır cezalar verdi.Sözcü davası bu mahkemeye düştü, düşürüldü. Ve Canan Kaftancıoğlu mahkemesi bu heyete düştü, düşürüldü. O heyet, adil ve dürüst olmayan bir yargılama sonucunda, tamamen ifade özgürlüğü kapsamında kalması gereken ifadeler nedeniyle 4 yıl 8 ay ceza verdi ve bu ceza kesinleşmişti. 4 yıl 8 ay ceza, o maddenin tarihinde, yani propaganda maddesinin tarihinde verilmiş en yüksek cezaydı.

O ceza, 5 yıldan fazla vermediler ki Yargıtaya gitmesin, hemen kesinleşsin. Böyle bir ceza mühendisliği yapılmıştı. Ayrıca, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nde 70-80 fezlekeden yargılanıyor. Onların da tümü, Parlamentoda yaptığı konuşmaların dışarıda yapılmasından ibaret" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER