Başkan Erdoğan'dan S-400 açıklaması: Geri adım söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “S-400’le ilgili konuyu bitirdik. S-400 konusunda geri adım atma gibi bir şey söz konusu değil, o iş bitti. Anlaşmamız temmuz itibariyle S-400 itibariyle bize teslimidir, belki de bunu öne çekecekler. Savunma sistemidir, taarruz sistemi değildir. Taarruzlar karşısında S-400 hemen devreye girer ve güçlü bir menzili vardır” ifadelerini kullandı.

Başkan Erdoğan'dan S-400 açıklaması: Geri adım söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayında gençlerin katılımıyla düzenlenen iftar programına katıldı. İftar sonrasında gençlerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belki iki sene sonra diyeceksiniz ki bu ne bakışmış, bu ne ufukmuş bu gerçekten yerine yapmışlar. Bunu Havaist değil, biz oraya raylı sistemi getireceğiz, inşallah o zaman bu raylı sistemle havalimanına kadar ulaşım imkanını bulacağız. Havaist'le bu iş olmaz, bunların hepsini planladık. Bir taraftan bu seçimlerin ardında da belirli bir yere kadar geliyor, hafif metroyu, havalimanına kadar planladık. İnşallah seçim sonrası bu adımı kararlılıkla atacağız. Havalimanı en büyük rahatlığı hafif metroyla alacak. Bazıları biraz da kuru sıkı atıyorlar. Metro maliyetleri bir hafif metro gibi değildir, daha ağırdır. Bu maliyet analizlerini yapmak durumundayız. Hangisi daha seri, hangisi hızlı ve ucuz yapılır kararlılık vereceğiz. Binali Yıldırım bey bu işin tam manasıyla piridir. Ulaştırma Bakanlığımızı yaptığı dönemde bu konuda çok başarılı sınavlar vermiştir. İstanbul'un ulaşım olayı en önemli sorunlardan bir tanesi yine Binali beyle süratle aşacağımıza inanıyorum. Bizler merkezi yönetim olarak belediyelere her türlü desteği veririz. İzmir'dir İzban İzmir belediyesinin yaptığı değildir. Yüzde 50'sini biz yaptık. Aynı şekilde İzmir Belediyesi suyunu getiremiyordu, yine DSİ olarak biz devreye girdik ve sorununu çözdük. Büyükşehirlerde birçok şeyin altından büyükşehir belediyelerinin kalkması mümkün değil, merkezi yönetimin destek vermesi kolaylaştıracaktır. 39 belediyenin 25 tanesi AK Parti'dedir. Meclisin kahir ekseriyeti bizim meclis üyelerimizden oluşacaktır, bu dayanışma daha da hizmeti hızlandıracaktır” dedi.


Erdoğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “19 gün İstanbul'a büyükşehir belediye başkanı olduk diye hava attınız, bunun sözünü daha vermiştiniz. Bu havayı attığınıza göre 19 gün içerisinde niye bunu yapmadınız. Bir şey yaptılar hemen veri kontrollerini yapmaya başladılar. FETÖ terör örgütü uygulamalarıdır. Beyefendi Samanyolu TV çalıştığı için oradan biliyor. Bize ver bilgilerini geçin dediler. 19 günde hemen getirseydin ve çıkarsaydın. Aynı şekilde otobüsler ve suyu çıkarsaydın. Belediye başkanlığın dönemimizde indi zaten, 65 yaş üstünde belirli saatlere kadar ücretsiz paso uygulaması yaptık. Ondan sonra dini bayramlarda otoyollar, köprüler ücretsizdir, hala öyledir. Tereciye tere satılmaz ki, bunlar bunu yapıyor. Şimdi diyorlar ki otobüsler bayramda ücretsiz, bunlar zaten vardı. Vatandaşı aldatmanın bir anlamı yok. Kararı verecek olan merci meclis, başkan karar veremez, meclis verir. Meclis verdiği kararda nihai değildir. Eskiden bakanlar kuruluna geliyordu, şimdi bana geliyor. Güzel oldu, tüm İstanbullular ve öğrencilerimize hayırlı olsun.”

23 HAZİRAN'DA DAHA DA GÜZEL OLACAK"
Enflasyonla ekonomiye yönelik soru üzerine konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son seçim öncesinde dikkat edersiniz batı ülkemize kur, faiz, enflasyon üzerinden çok ciddi baskılar uygulamaya kalktı, bununla bizi köşeye sıkıştırmaya yeltendiler. Enflasyonda bir tırmanış söz konusu oldu. Faizle bu devam etti. Ben çok açık samimi olarak söyleyeyim. Faiz konusunda hassasiyetlerim var. Faizde iyi değiliz. Enflasyon inişe geçmiş vaziyette. Kur sendeliyor, beklentiler çok daha yüksekti ama bulamadılar, inşallah bulamayacaklar. Şu seçimle birlikte hayırlısıyla bir atlatalım, bunların bütün oyunları bozulacak. Buna inanıyorum, burada ben bir şey açıklamak istiyorum. 23 Haziran'da bir belediye seçimine gidiyor. Hükümet seçimi değil, kabine seçimi değil, bir başkanlık seçimi değil. Batı dünya bunu nitelemeye kalkıyor, sanki bu ülkede başkanlık seçimi var, burada da 23 Haziran'da veya 31 Mart'ta Erdoğan gidecek bunun yerine başkası gelecek. Böyle bir şey yok ki, AK Parti yerinde Erdoğan yerinde kabine yerinde. Örneğin Milli Eğitim Bakanım açıklama yaptı, eğitim reformuyla alakalı. Bu açıklamada 2023 hedef gözüküyor, bu neticeleri 2020, 2021'de nereye geleceğiz gibi bir sayı veriyor. Bu bir ufuktur, kısa sürede koalisyon hükümetlerinde olurdu, ya 10 aylık hükümetlerin olduğu dönemde olsa böyle söylemezler. Biz 2023'e kadar Türkiye'de neler yapacağız. Bunları konuşuyoruz. İmtihan sistemlerinde, öğretmenlerle ilgili neler olacak bunları konuşuyoruz. Hastanelerde neler yaptık, neler yapacağız, bunları konuşuyoruz. Bunları ancak önünüz açıksa konuşursunuz. 23 Haziran'da İstanbul'da maalesef oyların çalınması üzerine yapılan yenilenme seçimini yapacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle alakalı bu seçim sonucunda inşallah ben şunu özellikle temenni ediyorum. Buna inancım tam o da şu, bu seçim neticesinde benim halkım daha güzel bir neticenin olması için oylar yerini bulacak ve çok ilginç şeyler oldu, partiler gidip seçim kurullarında buradaki görevlilerin ismini alamıyorlardı. Memurların her sandıkta olması lazım. Sandıkları bunlar bırakın memurları bankalardan memur diye görevlendirdiler. Biz bunları isim verince, kaçacak yeri kalmadı. Bankalar tutuştu bu sefer. Sizden böyle bir şey isteme yetkisi yok. Bunlar memur değil, bankalarda çalışan memur değildin, işçidir. Özel sektör bankalarının tamamı işçidir. Maalesef halkı bu şekilde aldattılar bunlar seçim yönettiler. Bu seçimde bu olmayacak çünkü siyasi partiler seçim kurulundan isimleri alacak. Kontrol mekanizmasıyla birlikte ben de diyorum ki yapılacak olan 23 Haziran seçimleri iddialı konuşuyorum daha da güzel olacak” ifadelerini kullandı.

S-400'LE İLGİLİ KONUYU BİTİRDİK” 
S-400 konusunda geri adım atma gibi bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Erdoğan, “S-400'le ilgili konuyu bitirdik. S-400 konusunda geri adım atma gibi bir şey söz konusu değil o iş bitti. Anlaşmamız temmuz itibariyle S-400 itibariyle bize teslimidir, belki de bunu öne çekecekler. Savunma sistemidir, taarruz sistemi değildir. Taarruzlar karşısında S-400 hemen devreye girer ve güçlü bir menzili vardır. Bu noktada ödeme planları itibariyle Rusya Federasyonu bize bunu uygun şartlarda vermiştir. S-400'ten sonra S-500 söz konusu. S-500 yine bir ortak üretim söz konusu olacak. Şimdi biz bunu yaparken, Amerika diyor ki, F35 uçaklarına uyumlu değil. Böyle bir şey teknik olarak söz konusu değil. Konuyla ilgili zaten NATO genel sekreteri açıklama yaptı. Bir defa bununla ilgili biz ortaklarımızın üyelerimizin herhangi bir silahı alırken, hangisini alsın, almasın bizim bir telkinimiz olmaz, biz üye bir ülke olarak neyi alırsak isabetli olur, olmaz, bunu bilecek kadar teknik bir tecrübemiz var. Generalse, bizde de general var. Stoltenberg bunları söyledi. Ben de ikinci bir alternatif getirdim, patriotları istedik, Obama döneminde istedik. O zaman bize kongre müsaade etmiyor dedi. Bu işin önünü kesen Obama oldu. Peki sen kongreden çıkartabiliyorsan sen çıkart biz patriot da alalım. Hem S-400 olsun hem patriot olsun. Aynı şartlarda hala veremediler. F35'te ise 5 tanesini teslim ettiler, Amerika'da şu an uçaklarımız. Simülatörleri teslim etmediler. Aparatlar buraya gelmedikten sonra bizim burada 7 milyar dolarlık parça üretimimiz var, bir taraftan hazırlıyoruz. Onların da bazı yaklaşımları var, yani ben biraz bize şu anda naz yapıyorlar orta sahada top çeviriyorlar ama bu işin olmayacağı noktasında değilim, er ya da geç F35'leri ve aparatları teslim alacağız. S-400'ler inşallah ülkemize girecek” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER