Babacan'ın sır gibi sakladığı parti ne zaman kuruluyor?

Eski Başbakan Yardımcısı ve Ak Parti'nin kurucu isimlerinden Babacan'ın yeni partisi 2019 bitmeden siyaset sahnelerinde boy gösterecek.

Babacan'ın sır gibi sakladığı parti ne zaman kuruluyor?

Ak Parti'nin kurucu isimlerinden biri olan Ali Babacan, 8 Temmuz'da partisinden istifa edip yeni bir parti kurma yoluna girdi. Eski Başbakan Yardımcısı Babacan'ın partisi, 2019 yılının son aylarında siyaset sahnesine çıkacak.

YALNIZCA AK PARTİ DEĞİL, HER KESİMDEN İSİM VAR

Daha önce Ak Parti'de bulunan ve şimdi Babacan'ın partisinde rol alacak olan bir siyasetçi, son aşamayı BBC Türkçe'ye anlattı. Şuan parti için "insan kaynağı" aradıklarını belirten siyasetçi, yalnızca eski Ak Partililer değil, farklı kesimlerden alanında uzman isimlerle görüştüklerini bildirdi. 

İSİMLER GİZLİ TUTULUYOR

Kamuoyuna yansıyan isimler dışında bu yeni partide yer alacak isimler gizli tutuluyor. Kadro tamamlandığında ise, "politika setlerinin oluşturulması" süreci başlayacak. Babacan bu süreçte mümkün olduğu kadar geniş bir kesimin katkısıyla parti politikasını oluşturacak, yani parti pek çok kesime hitap edecek. 

KURULAN EKİP KURUCU GÜÇ KABUL EDİLECEK

Kaynak siyasetçi, kadroların "kurucu güç" pozisyonuna dahil edilerek ekibe aidiyet duygusu kazandırılacağını belirtti ve "Hazır yemeğe oturmak ayrı, ‘gel birlikte pişirip yiyelim’ demek ayrıdır. Politika oluşturulması, harcın karışılmasında insanların aidiyet duygusu açısından önemlidir" şeklinde konuştu. 

"2019 BİTMEDEN TÜZEL KİŞİLİK KAZANACAK"

Partinin kuruluş tarihiyle ilgili net bir veri alınamasa da, Kasım sonu ya da Aralık başında, partinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı'na verilmesinin planlandığı belirtildi. Erken seçim ihtimali olmadığı için parti kuruluşunda acele edilmediği öğrenildi. 2019 bitmeden bu kuruluşun tüzel kişilik kazanacağı belirtildi. Öte yandan, partinin bir ismi ve ambleminin olmadığı da gelen bilgiler arasında. Henüz iki basın açıklaması haricinde kamuoyuna açıklamada bulunmayan Babacan, artık daha görünür olacak ve sosyal medya hesabını aktif hale getirecek. Öte yandan, 10-15 gün içinde partinin kuruluşu ile ilkeleri konusunda kamuoyuna bilgi vereceği öğrenildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER