Adalet Bakanı açıkladı: Öcalan ile görüşme yasağı kaldırıldı!

Avrupa'dan gelen heyet Öcalan'ın bulunduğu İmralı'yı ziyaret etti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı ve görüşme imkanı getirildi" dedi.

Adalet Bakanı açıkladı: Öcalan ile görüşme yasağı kaldırıldı!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesini kabulünün ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Abdülhamit Gül, "Hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesi kanunu bir haktır. İnfaz kanunumuz hükümlülerin avukatlarıyla görüşme hakkını düzenlemiştir. Bu görüşmenin ne şekilde olacağı sınırlarını çerçevesini yine ayrıntılı bir şekilde kanun düzenlenmiştir. Bu hakkın ihlali ya da belli bir güvenlik riskinin olması gibi hallerde sınırlanabileceğini yine düzenlemiştir. Elbette bu sınırlandırılmalar, kısıtlamalar yargının denetimine açıktır. Konuyu bu şekilde değerlendirmek lazım.
"KISITLAMA KARARI KALDIRILDI"
Daha önce verilen kısıtlama kararları söz konusuydu. Bu kısıtlama kararları kaldırıldı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı. Görüşme imkanı getirildi. Dolayısıyla hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının görüşme imkanı da hukuken söz konusu olmuştur." dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER