Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'da yaptığı basın toplantısında Türkiye'de alınan koronavirüs önlemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek

Sağlık Bakanı açıkladı:"Şu anda Türkiye'de yeni tip koronavirüs salgınının olma ihtimali çok yüksek. Bugüne kadar olan başarımız elimizde olmayan nedenlerle devam edemeyebilir. Kontrol altına alamadığımız faktörler mutlaka olacaktır." 

Ankara'daki basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Bakan Fahrettin Koca, "koronavirüs vakası yok ancak her an çıkabilir" dedi.

31 Aralık'ta ilk vakanın duyurulmasının ardından 15 Ocak'ta Bilim Kurulu'nun rehber hazırladığına dikkat çeken Koca, "Havaalanlarına termal kameralar yerleştirdik. 'Bu ne kadar gösterebilir' diyebilirsiniz. Doğru! Ama dünyada bilimin geldiği noktada yapılması gereken ilk eylemlerden birisi. Bizim başladığımız dönemde dünyada hemen hiç uygulanmıyordu. Biz 5 Şubat'ta Çin ile bütün uçuşlarımızı durdurduk. Çin ile uçuşlarını durduran ülke yok gibiydi.

Devamında İran'da yoğunlaştığı görüldü. Çin'den gelen öğrenciler nedeniyle Kum ve Meşhed'de bu virüs yayıldı. Bu şehirler karantinaya alınmadı. Bizzat Sağlık Bakanı'yla ben de görüşerek bunu ısrarla söyledim. 'Önlem alınmıyorsa sınırları kapatıyoruz ' dedik ve erken dönemde sınırları kapattık. 23 Şubat'ta kara hava dahil olmak üzere bütün sınırları kapattık. İran ile çok yoğun bir ilişkimizin ve trafiğin olduğunu gördük. Bu önlem gecikmiş olsaydı üç günde 20 bin kişi girmiş olacaktı. Ne kadarının bu salgınla giriş yapacağını artık siz tahmin edin." dedi.

"Aynı şekilde İtalya'da bir odak olmaya başladı. İtalya'da olma sebebi de gemide 32 vatandaşının getirilmesi ve bu kişileri karantinaya almayıp eve göndermiş olmaları. Devamında da bölge karantinaya alınmadı. Bakın 30 kişi bütün Avrupa'yı etkiledi. İtalya bir türlü önlem almadı. Avrupa da İtalya ile ilişkilerini kesmedi."

"Avrupa halen tedbir almakta geç kalıyor. Şu an evet İtalya büyük bir sorun yaşıyor ama Almanya ve Fransa önümüzdeki günlerde daha büyük sorun yaşayacak. Avrupa ile var olan ilişkimiz yoğun bir ilişki."

"Bu salgının şu an Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek. Bu virüs tespit edilebilmiş değil." şeklinde konuştu.

Devamında tespit edilmiş koronavirüs olmadığını belirterek  "Ancak şu an tahlil yapılınca bile karşımıza çıkabilir. 3 saat sonra, 1 gün sonra karşımıza çıkabilir. Bunu toplumu bir şeye alıştırmak için söylemediğimi bilin isterim. Yurt dışına giden çok insanımız var. Oradan enfeksiyon almadığını kim söyleyebilir. Sorun küresel ama mücadelemiz ulusal. Görülebilir ama yayılımını önlememiz gerekiyor." şeklinde  konuşmasını noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 16:07

Gülseren Bozkuş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER