Türkiye'de kanserden ölenlerin sayısı arttı

Çok sayıdaki ülkede yapılan sağlık araştırması, kanserin, kalp hastalıklarını geçerek ana ölüm nedeni olmaya başladığını ortaya çıkardı. Türkiye'nin de dahil olduğu araştırmada, yoksul ülkelerde kalp rahatsızlıklarından, varlıklı ülkelerde ise kanser hastalığından ölümlerin sayısının arttığı belirtildi.

Türkiye'de kanserden ölenlerin sayısı arttı

5 kıtada, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu onlarca ülkede yapılan bir araştırma, kanserin kalp hastalıklarını geçerek ana ölüm nedeni olmaya başladığını ortaya koydu.

160 bin hasta incelendi

Kanada McMaster Üniversitesi Nüfus ve Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nün yaşları 35 ile 70 arasında değişen 160 bini aşkın hastanın ölüm ve hastalık kayıtlarını inceleyerek yaptığı araştırmaya göre kalp hastalıkları küresel olarak hâlâ ana ölüm nedeni.

Ancak İsveç, Kanada, Şili, Arjantin, Polonya ve Türkiye gibi yüksek ve orta gelirli ülkelerde kanserden ölümler daha yaygın.

Yoksul ülkelerde kalpten ölümler daha fazla

Sonuçları tıp dergisi Lancet'te yayımlanan ve 2005-2016 yıllarını kapsayan araştırmada bu değişim, büyük ölçüde yüksek gelir grubundaki ülkelerde kalp-damar rahatsızlıklarının önlenmesi ve tedavisine yönelik ilerlemeyle kanser hastalıklarını önleme ve tedavide henüz yeterince yol alınmamasıyla açıklanıyor.

Varlıklı ülkelerde kanserden ölenlerin sayısı daha yüksek

Araştırmaya göre, yüksek gelir grubundaki ülkelerde kanserden ölümler, kalp rahatsızlıklarından ölümlerin iki katına çıktı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 01:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER