Koronadan sonra "Kara mantar" salgını mı geliyor?

Hindistan'da görülen kara mantar enfeksiyonu yeni bir salgın tehlikesine karşı endişe yarattı.

Koronadan sonra "Kara mantar" salgını mı geliyor?

Hindistan'da son aylarda kara mantar enfeksiyonu, Covid-19 hastalığını geçiren ve geçirmekte olan binlerce kişide görüldü.

Burun, göz ve bazen de beyni etkileyen bu agresif mantar enfeksiyonu, birkaç bin kişinin ölümüne neden oldu.

Dünya bir yılı aşkın süredir Covid-19 salgınıyla mücadele ederken yeni bir salgın başladığı iddia edildi.

Koronadan sonra "Kara mantar" salgını mı geliyor? 

Korona bitti kara mantar mı başladı?

İddilarımn arkasından milyonlarca kişi "Kara mantar nedir" sorusunun yanıtını  aramaya başladı. 

Arjantin Ulusal Sağlık Bakanlığı, Formosa eyaletinde Kovid-19 olan bir hastanın daha sonra ‘Kara mantar’ olarak bilinen mukormikoz hastalığına yakalandığını teyit etti.

Bakanlık açıklamasında, 47 yaşındaki kadının Covid-19 tedavisinin ardından taburcu edildiği ve sonrasında hastada 11 Mayıs’ta kara mantar hastalığının belirtileri başladığı açıklandı. İlk vakanın, Covid-19 olmadan önce yüksek tansiyon ile tip 2 diyabet hastası olduğu belirtildi.


DAMAK YARALARI SONRASI DOKTORA BAŞVURDUArjantin Sağlık Bakanlığı, ilk kara mantar vakasının Covid-19'dan taburcu olduktan sonra baş ağrısı, duyu bozukluğu ve damak yaraları sebebiyle kulak burun boğaz kliğine başvurduğunu açıkladı.

9 Haziran tarihinde hastadan numune alındığı ve 12 Haziran’da kara mantar tanısının konularak hastanın izole bir şekilde tedavi altına alındığı belirtildi. Bakanlık ayrıca, Buenos Aires eyaletinde vefat etmiş bir kişide Covid-19 ile ilişkili başka bir olası mukormikoz vakasının incelendiğini açıkladı.


KARA MANTARBakanlık, mukormikozun (Kara Mantar) genel popülasyonda çok nadir görüldüğünü ve ölüm oranının yüzde 40 ila 80 oranında olduğunu belirtti.

Covid-19 ile ilişkisini açıklayan Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tedavisi sonrasında zayıflayan bağışıklık sisteminin fırsatçı bakteri ve mantarlara ortam sağladığını ve erken tanı koymanın tedaviyi olumlu yönde hızlandırdığını belirtti.

Ece Aydın


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER