Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesi, cilt lekeleri ve saç kırıklarına karşı doğal çözüm olmaya devam ediyor. "Elma sirkesinin faydaları nelerdir?" sorusunun cevabı haberimizde... Sirke başlı başına bir şifa kaynağıdır. Son yıllarda mucizevi olarak kabul edilen sirkeden insanlar her anlamda yararlanıyor. Hem dışarıdan hem içeriden insan vücuduna, bünyesine iyi gelen sirkelerden bir tanesi de elma sirkesidir. Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Çok eski zamanlardan beri kullanılan ve faydasının görüldüğü elma sirkesi insan sağlığını iyileştirici ve güçlü bir etkiye sahip. Doğal bir iksir olarak kabul edilen elma sirkesi neye iyi gelir? Nasıl kullanılır, faydaları nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Doğal fermente yoluyla elde edilen elma sirkesinin cilt lekeleri ve cansız saçlara karşı doğal çözüm sunduğunu belirten Uzm. Dr. Şule Bilici Geçer, "Elma sirkesini saçlarınızın durulama suyuna seyrelterek kattığınızda saç telindeki pullanma, kuruluk ve kepek problemini çözmede etkili olur" dedi.

Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Şule Bilici Geçer, saç ve cilt sorunlarına karşı doğal çözüm olarak elma sirkesinin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Elma sirkesinin cildi ölü deriden arındırma ve antimikrobiyal özelliği olduğunu belirten Uzm. Dr. Şule Bilici Geçer, “Elma sirkesini, akne tedavisine destek olarak tonik şeklinde kullanılabilirsiniz. Eğer sivilce üzerine kurutucu bir uygulama isteniyorsa yarı yarıya sulandırılarak kullanılmalıdır. Ancak cilt üzerinde bırakılmamalı muhakkak durulanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Doğal asitler içeren elma sirkesinin hem güneş hem de yaşlılık lekelerinin giderilmesinde etkili olabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Geçer, “Her iki durumda da elma sirkesi seyreltilmeden cilde direkt uygulanmamalı. Bir litre suya iki yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek ciltte sorunlu bölgeye pamuk yardımıyla nazikçe uyguladıktan sonra durulayın" açıklamalarında bulundu.


BİTLERİ DE ENGELLİYOR 

Bitlenmenin medikal tedavisinde de sirkenin kullanıldığını aktaran Uzm. Dr. Geçer, “Sirkeli suyla saçların taranması tedaviyi hızlandırmakta ve daha etkin olmasını sağlamaktadır. Sirkenin cilde direkt teması tahrişe yol açabileceği için, saç diplerine seyreltilmeden kullanılmamalı" diye konuştu.

Sirkenin yanlış kullanımının ciltte tahrişe yol açacağını vurgulayan Uzm. Dr. Geçer, sözlerini şöyle tamamladı:

Elma sirkesi geleneksel tedavi yöntemlerinde sıkça yer alan bir ürün olarak bilinse de, özellikle yoğun konsantrasyonda kullanımı ciltte tahrişe neden olabiliyor. Bu yüzden mutlaka sulandırılarak kullanılmalıdır. Cilde nazikçe uygulanmalı ve mutlaka su ile durulanmalıdır. Açık yaraya temastan kaçınılmalı ve uygulamadan önce uzman bir dermatolog görüşü alınarak, tedaviye destek amaçlı kullanılmalıdır

Kaynak: İHA 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2021, 18:20

Sait Özseven


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER