Açık tenli ve renkli gözlüler dikkat

Kuru ciltli, açık tenli ve renkli gözlü insanların göz çevresinin daha erken kırışmaya başladığını kaydeden Göz Hastalıkları Uzmanı Hakan Yüzer, göz kırışıklığının nasıl önlenebileceğini ve nasıl tedavi edilebileceğini anlattı. Detaylar haberimizde...

Açık tenli ve renkli gözlüler dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Hakan Yüzer, yüzün en hassas cilt bölgesinin göz çevresi olduğunu ifade ederek, yaşlanma belirtilerinin de kendini göstermeye başladığı yerlerin başında göz çevresinin geldiğini söyledi. Göz çevresindeki kırışıkların oluşmasındaki en büyük neden ise göz çevresi cilt yapısının ince olması.

Gözleri kısmak, kırışıklığa neden oluyor

Göz çevresi cildindeki kolajen ve elastin üretimi azalmaya başladığı zaman kırışıkların oluşmaya başladığını belirten Yüzer, "İnce cilt yapısına ait olan bu bölge aynı zamanda da sürekli hareket halindedir. Sık sık tekrarlanan mimik hareketleri de (gözleri kısmak gibi) göz çevresindeki kırışıkların oluşmasında etkendir" dedi.

Göz kırışıklığına karşı bol su tüketin

Göz Hastalıkları Uzmanı Yüzer, kırışıklık oluşumlarını hızlandırıcı faktörleri şöyle aktardı: "Güneş ışınlarının verdiği hasar, göz çevresinde bulunan kasların çok sık çalışması,sigara ve alkol, yoğun yaşanan stres, iklim koşulları, dengesiz beslenme, az su tüketimi, göz makyajı yoğun yapmak ve makyajı temizlenmemek gibi faktörler göz çevresinde kırışıklık oluşumunu hızlandırır.

Yağlı cilt, daha geç kırışıyor

Ayrıca cildin kuru olması, açık tenli ve renkli gözlü olmak da faktörlerden biridir. Çünkü açık ten ve renkli göz rengine sahip kişiler güneş ışınlarına daha duyarlıdır ve gözlerini korumak için daha fazla kısarlar. Sık yapılan bu harekette göz çevresinin yaşlanmasında etkili olur.Koyu ciltli kişilerin derisi daha kalın olduğu için özellikle yağlı cilde sahipse kırışıklık oluşumuna karşı daha dayanıklıdır."

Kırışma yaşı bünyeden bünyeye değişiyor

Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların kişiden kişiye değişim gösterdiğini anlatan Yüzer, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bazılarında 20'li yaşlarında oluşmaya başlarken bazılarında 30'lu yaşlarda meydana gelmeye başlar.

Göz kırışıklığı yaşla beraber artar

Ancak ilerleyen yaşla birlikte kalıcı olmaya başlar ve giderek derinleşir. Erkek ya da kadın fark etmeksizin iki cinste de görülür. Göz çevresi kırışıklıkları herkes için can sıkıcı bir sorundur ve özgüveni de olumsuz etkiler.

Göz kırışıklığının tedavisi var mı?

Göz çevresi kırışıklarının tedavisi için mezoterapi, botoks, dolgu ve plexr ameliyatsız uygulamaları vardır. Bunların yanında göz çevresi estetiği için direkt ameliyat olma seçeneği de vardır.Ancak ameliyat olmaya soğuk bakanlar için Plexr tedavisi en uygun seçenek olacaktır. Yalnız Plexr adı altında şu anda birçok patentsiz uygulamalar mevcut. Bu duruma hastaların dikkat etmesi gereklidir."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2019, 01:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER