Kabine toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı sona erdi.

Kabine toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 16.00'da başlayan kabine toplantısı devam ediyor. Toplantı Cumhurbaşkanlığı Küllliyesi'nde gerçekleşti.

Kabine toplantısı devam ederken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamada bulundu. Kalın, kabine toplantısının gündem maddelerine değindi.

Kalın'ın açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

"PKK terör örgütüne çok ciddi darbeler vuran Pençe 1 ve Pençe 2 harekatları da bundan sonra yoğun bir şekilde devam edecek."

"Geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri ile güvenli bölgenin tesisi konusunda bir mutabakata varıldı. Bu doğru yönde atılmış pozitif bir adımdır."

FIRAT'IN DOĞUSUNDA ORTAK DEVRİYELER YAKINDA BAŞLIYOR

"Buradan özellikle rejimin bu ihlallerine derhal son vermesi çağrısını da yenilemek istiyoruz. Zira geçtiğimiz Mayıs ayından beri İdlip bölgesinde yapılan bu saldırılar neticesinde 500 civarında sivil ve insan hayatını kaybetti. Binin üzerinde yaralı var. Dahası da yaklaşık 500 bin kişi yerlerinden göç etmek zorunda kaldılar. Bu insani dramın adeta ayak sesleri olarak değerlendirdiğimiz bu sürecin derhal sonlandırılması için de gerekli girişimleri bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Suriye tarafında Fırat’ın doğusunda ortak devriyeler yakın bir zamanda başlayacak."

"Son 12 aydaki ihracatımız 180 milyar dolar sınırına yaklaşarak başarısını yeniden ispat etmiş bulunuyor."

"Hazine ve Maliye Bakanlığımızın dengeleme politikası çerçevesinde bildiğiniz gibi pozitif yönde ilerlemeye devam ediyor. Hatta son 12 aydaki ihracatımız 180 milyar dolar sınırına yaklaşarak başarısını yeniden ispat etmiş bulunuyor."

"Yılın ilk yarısında Türkiye gelen turist sayısı 21 milyonu aşmış durumda."

"Bunlar hükümetimizin veya İçişleri Bakanlığımızın keyfi olarak aldığı kararlar değildir. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz. Seçildikten sonraki dört buçuk aylık süreç içerisinde de İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü idari soruşturmalar ayrıca devam eden adli soruşturmalar neticesinde böyle bir karar alınmıştır."

"Şu uçak kullanıldı bu uçak kullanılmadı tartışmasından ziyade önceliğimizi bütün imkanları seferber edilmesi ve orman yangınlarının en hızlı şekilde söndürülmesi olarak ifade edelim. Eksikler varsa bunlar mutlaka giderilecektir."

CUMHURBAŞKANI PUTİN VE TRUMP İLE GÖRÜŞECEK

"Cumhurbaşkanımızın demin de ifade ettiğim gibi önümüzdeki günler içerisinde birkaç gün içerisinde Sayın Putin’le bir telefon görüşmesi olacak. Sayın Trump ile de bir telefon görüşmesi hazırlığı yapıyoruz. Benim Bolton ile bugün yarın bir görüşmem olacak, ondan sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Trump’la bir görüşmesi olacak."

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER