"30 yıllık kanayan yara Karabağ zaferiyle sona erdi"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi'nde yaptığı konuşmada, "İnşallah Karabağ'ı yeniden inşa edip yeni bir Karabağ ortaya çıkaracağız" dedi.

"30 yıllık kanayan yara Karabağ zaferiyle sona erdi"

Azerbaycan'a tarihi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü programı kapsamında, Azerbaycan Milli Meclisi'ne hitap etti. Erdoğan, Karabağ zaferi ile Kafkaslar'da barış umudunun arttığını belirterek, "Kafkaslardaki barış ve huzurdan tüm bölge kazançlı çıkacak" dedi. 

Erdoğan, "Bugün de bütün imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız, bütün dünya bilsin ki, yarın da yanında yer alacağız" diye konuştu. Zengezur koridorunun önemine de değinen Erdoğan, bölgeye barış ve kalkınmanın gelebileceğini de söyledi. 

Erdoğan'ın Azerbaycan Milli Meclisi'nde yaptığı konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"Bahtiyarım, çünkü Karabağ'ı azad etmiş Azerbaycan'ın milli meclisinde sizlerle beraberim. 30 yıl içinde kimlerin eline ne geçtiği, kimlerin kaybettiği gayet iyi biliniyor.

Maddi ve manevi olarak kaybedenler sadece Karabağ'da yaşayan insanlardır. Kolay değil, 30 yıl. Benim Azerbaycanlı kardeşlerim, kendi yerlerinden kaçkın hale geldiler.

30 yıl sonra bu topraklar tekrar sahiplerine kavuştu. Karabağ'da 30 yıldır süren ihtilafın çözümsüz kalmasına seyirci olanlar ise hep kazanan tarafta olmuşlardır. Bu zaferi ve barışı Azerbaycan'a kazandıran, ali başkomutan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, hürmetli kardeşim İlham Aliyev'i bir kez daha tebrik ediyorum. Liderlerin yanında, Karabağ'da zafere ulaşmak için tek yumruk, tek yürek olan, milli birlik ve beraberlik duygularını en yükseğe taşıyan Azerbaycan halkını tebrik ediyorum. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'ni tebrik ediyorum.

. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

"BÜTÜN DÜNYA BİLSİN AZERBAYCAN'IN YANINDAYIZ"

Bugün de bütün imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız, bütün dünya bilsin ki, yarın da yanında yer alacağız.

Azerbaycan'ın aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, azadlığı azadlığımız, kaderi kaderimiz, kederi kederimizdir. Nuri Paşa'nın Kafkaslara geldiği dönemde Ermeniler 12 bin Türk'ü katletmiştir. Kıyım yaşanmıştır. Çamur atanlar, önce buralara, Kafkaslara, Azerbaycan'a bakmalıdır. Karabağ'da, Hocalı'da yaşananlara bakmalıdır. Vicdanları el verirse sonra, oturup ithamları konuşuruz. Karabağ'ı ve Azerbaycan toprakları 30 yıl boyunca yakıp yıkanları görmeyenler azadlık mücadelesini engellemek için seferber oldular.

Karabağ onların vatanı olmadığı için yakıp yıkarak gittiler. Şimdi Azerbaycan tekrar inşa ediyor. Buraları inşallah beraber inşa edeceğiz, yeni bir Karabağ meydana getireceğiz. Medeniyet ile vandallık arasındaki farkı görmek isteyenler gelsin Karabağ'daki iki dönem arasındaki farka baksın. 

"ŞUŞA'YI GELECEK YIL TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ GÖRMEKTEN GURUR DUYARIZ"

Dün Şuşa'daydık. Azerbaycan bayrağının gururla dalgalandığını görmenin bahtiyarlığını bizzat yaşadık. Şuşa tabii bir sanat akademisi gibi, müziğin, edebiyatın, sanatın en yüksek seviyede yaşadığı ve yaşatıldığı şehir olmuştur. Kartal yuvası gibi kayalıkların üstünde semaya yakın kurulmasından olacak, Şuşa'ya kültürün, sanatın ilhamları hep bolca gelmiştir. Bu şehir, dahi bestekar Üzeyir Hacıbeyli'nin, Hurşit Banu Natevan'ın ve daha nice sanatçıların yurdudur. Şuşa'yı gelecek yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak görmekten gurur duyarız. 

"6'LI PLATFORM TEKLİFİNİ YAPTIK"

Nahçıvan'la Bakü'yü birbirine bağlayacak Zengezur koridorunun bölgemize getireceği rahatlamanın ve zenginliğin tarifi mümkün değildir. Ermenistan için de yeni dönemin başlangıcıdır.

Zengezur demiryolu ile Ermeniler de kolayca Moskova'ya, dünyaya ulaşabileceklerdir. Kardeşimle birlikte teklifimizi yaptık. Gelin 6 ülke platform oluşturalım. Rusya, Türkiye, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Gürcistan. Artık bölgede düşmanlıklar ortadan kalksın.

Burada hemen hemen bir Gürcistan'ın bazı kendine has sualleri vardı, son Türkiye ziyaretinde sayın Başbakan ile konuştum. Bu Gürcistan'ın da lehine olacaktır dedim. Biz Ermenistan'la aramızdaki sıkıntıları biliyorsun, biz bunlara rağmen Azerbaycanlı kardeşlerimin sıkıntılarının da giderilmesini istiyoruz. Sizin de Rusya ile sıkıntıları aşmanıza bu platform destek olacaktır. Çalışayım dedi, olur dedik. Ermenistan, Azerbaycan'la problemlerini çözdükçe Türkiye olarak biz de adımları atacağız.

Ben buraya NATO Zirvesi'nden geldim. Orada bunları konuştuk, olumlu görüşmelerle döndük. Dünyanın sorunları bitmiyor"

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakü‘de Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini  de ziyaret etti.

Erdoğan'dan kabristan ziyareti

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2021, 22:27

Ece Aydın


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER