Aydın'da düşen eğitim uçağında hayatını kaybeden pilot adayının ailesi dava açıyor

Aydın'da düşen eğitim uçağında hayatını kaybeden pilot adayının ailesi, kızlarını kaybettikleri kazanın aydınlatılmasını istiyor.

Aydın'da düşen eğitim uçağında hayatını kaybeden pilot adayının ailesi dava açıyor

NEOHABER HABER MERKEZİ/Hanife AKLİMAN

Aydın'da meydana gelen helikopter kazasında yaşamını yitiren pilot adayı Merve Altun'un ailesi sorumluların adelet önüne çıkması için dava açtı.

Ne olmuştu?

Aydın'da 19 Kasım 2018'de Çıldır Havaalanı'ndan eğitim uçuşu için havalanan TC-JZC tescilli tek motorlu Cessna 172 tipi uçak, Aydın'ın Karacasu bölgesinde düşmüş, kazada eğitmen pilot Hamdi Yılmaz ve pilot adayı Merve Altun hayatını kaybetmişti. Üç parçaya bölünen uçağın enkazına ancak kazanın ertesi günü ulaşılabilmiş, cenazeler 5 kilometre taşındıktan sonra yola çıkarılabilmişti. Kazanın üzerinden yaklaşık 10 ay geçmesine karşın kaza kırım raporu açıklanmadı. İlk belirlemelere göre kazanın hava koşulları kaynaklı oluşmuş olabileceği açıklanmıştı.

Tecrübeli pilot da hayatını kaybetmişti

Eğitmen pilot Hamdi Yılmaz, Samsun Ondokuz Mayız Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki (UZAYTEM) görevinden sonra emekli olmuştu. Emekliliğinde de mesleğine davam eden tecrübeli pilot Yılmaz, kazadan 8 ay önce Çıldır Havaalanı'ndaki uçuş akademisinde göreve başlamıştı.

Pilot adayı Merve Altun ise makine mühendisliği okumasına karşın pilot olan ağabeyinin izinden gitmek istemişti. Kazadan yaklaşık 2 yıl önce pilotluk eğitimine başlayan Altun, 1 ay sonra eğitimi sona erecek ve pilot olacaktı.

Gençliğinin baharında hayata veda eden Altun'un acılı ailesi, hukuk mücadelesi başlatmaya karar verdi. Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Gamze Tuna Koca, dava açtıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER