Ticaretteki başarısıyla adından söz ettiren Ordu Aybastılı iş insanı İlhan İbiş hayırseverliği ile gönüllere taht kurdu!

Ordu Aybastı'lı iş insanı İlhan İbiş hayırseverliğiyle takdir topladı. Bir çok işçiyi istihdam eden ve üretime ciddi katkı sağlayan İlhan İbiş, Ordu'nun iki SMA Hastası bebeğine en büyük yardımı yaptı!

Ticaretteki başarısıyla adından söz ettiren Ordu Aybastılı iş insanı İlhan İbiş hayırseverliği ile gönüllere taht kurdu!

İstanbul’da halen tekstil işiyle iştigal eden Aybastılı İlhan İbiş SMA Hastalarını unutmadı. Ticaretteki başarısıyla adından bolca söz ettiren İlhan İbiş Ordu ile ilgili konulara da duyarsız kalmıyor. 

1200 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLADI!

 Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 10 bin metrekarelik kapalı alanda kurulacak fabrika ile 1200 kişiye istihdam sağlayacak iş insanı şimdilerde ise SMA'lı bebeklerin yüzünü güldürdü.

SMA HASTALARINI UNUTMADI! 

Üretimdeki başarılarının ötesinde insanı olarak yaptığı bu güzel hayır haberiyle SMA hastalarına çare olmayı sağlayan İlhan İbiş hayırseverliği ile gönülleri fethetti.

SMA HASTALIĞI NEDİR?

Spinal müsküler atrofi, yani kısaca SMA hastalığı bireyin merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini ve iskelet kas sisteminin kontrollü kas hareketlerini etkileyen genetik, yani kalıtsal bir motor nöron hastalığıdır. SMA hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. SMA hastalığı çok nadir görülen bir hastalıktır

SMA hastalığı, kas distrofisi adı verilen ve giderek artan güçsüzlük ile kas kütlesi kaybı semptomları ile tanımlanan bir grup hastalıktan birisidir. Kas distrofisi vakalarının bir çoğunda, mutasyona uğramış anormal genler sağlıklı kas oluşturmak için gerekli proteinlerin üretimine müdahale eder. 

Vücutta kasları kontrol eden sinir hücrelerinin büyük bir kısmı omurilikte bulunur. SMA sürecinde vücuttaki kaslar sinir sisteminden gelen sinyalleri alamazlar ve bunlara tepki gösteremezler. Kaslar sinir hücreleri tarafından düzenli olarak uyarılmadıklarında atrofiye uğrar yani küçülmeye başlarlar. 

SMA hastalığı sürecinde omurilikte motor nöronlar olarak adlandırılan sinir hücrelerinde kayıplar gözlenir. SMA hastalığında vücudun merkezine daha yakın olan kaslar, yani proksimal kaslar, genellikle merkezden daha uzak olan kaslardan yani distal kaslardan daha fazla etkilenir.

Ünlü iş insanı İlhan İbiş SMA hastalarını unutmadı! SMA'lı iki bebeğe yaptığı yardım takdir topladı!

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 20:40

Ece Aydın


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER