Uluslararası kamuoyunun gözü Türkiye’de…

Sisi Cumhurbaşkanı Erdoğan' ı tebrik etti! Büyükelçi atanacak mı? Sisi Cumhurbaşkanı Erdoğan' ı tebrik etti! Büyükelçi atanacak mı?

ABD’nin çok okunan gazetelerinden New York Times, Türkiye’de gerçekleşen cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu ile ilgili dikkat çekici bir haber yayınladı…

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyası analiz edilirken, “Seçim kampanyasında Erdoğan Tanrı’ya yakardı, şiir okudu ve rakiplerine darbe vurdu” başlığı kullanıldı.

Ben Hubbard imzalı haberde, “Seçim kampanyasında hitabı yumuşak başladı. İnançlı bir Müslüman olan Erdoğan sık sık sadece Türk vatandaşlarını değil, Tanrı’yı da memnun etmeye çalışıyor. Kalabalığa oynuyor, türkü söylüyor ve yerel şairlerden dizeler okuyor ya da yerel futbol takımının atkısını omzuna atıyor” denildi.

Haberde, “Seçim kampanyası sırasında görev süresi boyunca yapılan yol, köprülerden, asgari ücretlerin artışından ve KOBİ’lere yapılan vergi indirimlerinden bahsediyor. Eşcinsel aktivistlerin de aralarında olduğu ülkenin düşmanlarıyla mücadele sözü veriyor” yorumu yapıldı.

Erdoğan’ın 14 Mayıs’taki seçimde kariyerinin en zorlu siyasi mücadelesini verdiği belirtilirken, o dönemden beri mitinglerini artırdığına dikkat çekildi. Haberde, “Gün içerisinde birçok kez miting yaptı ve konuşmalar yaklaşık 40 dakika sürdü. Son 20 yıldır işine yarayan konulara sadık kaldı” ifadesi kullanıldı.

Editör: Cansu Kurnaz