Validebağ Korusu’nda 21 Haziran günü başlayacağı açıklanan “rehabilitasyon” çalışmasına karşı Validebağ Gönüllüleri, nöbet eylemi başlattı. Korunun bu çalışma ile imara açılmak istenmesine karşı nöbete başlayan gönüller, imar planlarının iptali için de dava açtı.

17.6 milyon liralık “Rehabilitasyon ve Düzenlenme İşi” ihalesi ile koruda  88 dönümlük alana saha çimi döşenmesi planlanıyor. İhalenin iptali için gün boyu koruda imza toplanmıştı. 

hazırladığı imar planına mahkeme dur dedi ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Validebağ Savunması, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Validebağ Korusu’nda Forum devam ediyor. Her ne kadar yürütmenin durdurulması kararı verilse de biz yine korudayız!" açıklaması yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Mamut Tanal, mahkeme kararını "Validebağ korusunda Mahkeme yürütmeyi durdurma kararını verdi. Halen yargıçlar var. Dünya mirasını koruyacağız. Validebağ korudur, koru kalacak" notuyla paylaştı.

Mahkeme kararında şu ifadeler dikkat çekti:

"1. Derece doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmiş ikametgahlarına yakın olan doğal koru statüsündeki son kalan yeşil alanı olduğu, plan ile hukuka aykırı şekilde sit alanının statüsüne aykırı yapılaşma olacağı ifade edilerek yürütmenin durdurulması istenilmektedir." 

"Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idarelere (30) gün süre tanınmasına 32/06/2021tarihinde oy birliğiyle karar verildi."

Meteoroloji 11 il için sarı kodlu uyarı verdi! İşte o iller... Meteoroloji 11 il için sarı kodlu uyarı verdi! İşte o iller...

Editör: TE Bilişim