Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 16 Mayıs tarihinde kredi kartlarıyla yapılacak nakit avans çekimi ve kuyumcu harcamaları için yeni bir düzenleme getirerek iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirmişti. 

6 aylık enflasyon oranı açıklandı! 6 aylık enflasyon oranı açıklandı!

Ancak 19 Mayıs'ta yeni bir açıklama yaparak bankalara talimat gönderen Merkez Bankası, kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacağı bildirdi. 

Merkez Bankası geri adım attı! Kredi kartı nakit avans hakkında yeni düzenleme!

Menkul Kıymet Tesisine İlişkin Uygulama Talimatı'nda, nakit avans, kredili mevduat hesabı kredileri ve kuyum harcamalarının makroihtiyati tedbir uygulamalarından muaf tutulacağı belirtildi.

Öte yandan; konut, tarım, esnaf, KOBİ, ihracat ve yatırım kredileri ile mali kuruluşlara kullandırılan krediler ile birlikte kurumsal kredi kartları, tüketicilere kullandırılan kredili mevduat hesabı kredilerine kredi büyümesine göre menkul kıymet tesisi muafiyeti sağlanırken bankalara gönderilen yazıda, "Başkanlık makamı talimatı kapsamında, bireysel kredi kartları vasıtasıyla yapılan kuyum harcamaları ve nakit çekimlerinin kredi türüne göre menkul kıymet tesisinden hariç tutulmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir" denildi.

Editör: Gülşah Acun