Yeşilçam yıldızı Süleyman Turan yaşamını yitirdi

Yeşilçam'ın usta ismi oyuncu Süleyman Turan 83 yaşında hayata veda etti. Vatandaşlar, Süleyman Turan kimdir? sorusuna cevap aradı.

Yeşilçam yıldızı Süleyman Turan yaşamını yitirdi

Yeşilçam oyuncusu Süleyman Turan, Kadıköy'deki ikametinde sabah saatlerinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. 83 yaşında yaşamını yitiren usta ismin sevenleri gözyaşlarına boğuldu. Usta ismin sevenleri Süleyman Turan'ın filmografisini merak ederken, Tanımayanlar da Süleyman Turan kimdir? sorusuyla Süleyman Turan'ın hayatı hakkında bilgi arayışına girdi. 

Süleyman Turan kimdir?

19 Kasım 1936'da Kadıköy'de dünyaya gelen Süleyman Turan, doğduğu muhitte 83 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi'nde İngiliz Filolojisi okuyan usta aktör, gönüllü olarak Kore Savaşı'nda yer aldı. Savaşta, NATO askerlerinin düzenlediği tiyatro yarışmasına katılan Turan, burada birinci oldu. Sanat hayatına arkadaşı vasıtasıyla tiyatro ile başladı. 1963 yılında Ses dergisinin düzenlediği yarışmaya katılarak sinema oyunculuğuna atıldı. İlk olarak Sayın Bayan filminde rol aldı. Usta oyuncu, Yılan Hikayesi'ndeki Başkomiser Kemal rolüyle akıllara kazındı.

Süleyman Turan hayatı

Karikatür ve resim çizimleri ile Akşam ve Sabah gazetelerinde çalışan aktör, çizdiği karikatürlerin senaryosunu da kendisi yazdı. Çizimleri uzun yıllar Akbaba dergisinde de yayımlandı. Sinema filmlerinde sevecen tiplemelere hayat veren Süleyman Turan, pek çok usta isimle birlikte çalıştı. Turan, üç film senaryosu yazdı.

Süleyman Turan filmleri 

Koçum Benim, Bana Derler Külhanlı, Siyahlı Kadın, Küçük Hanımın Şoförü, Çöl Kartalı, Güllü, Sosyete Şaban, Vurmayın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Kabadayı, Yılan Hikayesi, Yahşi Batı, Sonsuz gibi onlarca filmde yer aldı. Usta isim iki defa En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü aldı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER