Mehmet Ali Erbil 8 ay sonra taburcu oldu

Mehmet Ali Erbil, evinin banyosunda düşerek kaza geçirmişti ve Türkiye'de ilk defa kendisinde rastlanılan 'Kaçış Sendromu Hastalığı' nüksetmişti. Günler sonra taburcu olan Erbil basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ali Erbil, 235 gündür tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu. Ünlü şovmen, hastane önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Evinin banyosunda düşerek hastaneye kaldırılan ve sonrasında yıllardır mücadele ettiği Kaçış Sendromu nükseden Mehmet Ali Erbil, sağlığına kavuştu. 8 ay sonra basın mensuplarının karşısına çıkan şovmen, duygusal anlar yaşadı.

Açıklama yaparken duygulanan Erbil, "Hastane personeline çok teşekkür ediyorum. İlk eşime ve büyük kızıma çok teşekkür ediyorum.'' dedi.

''Damadım bana dualar öğretti''

Ayrıca Erbil, ''8 ay boyunca başımdan ayrılmadılar. Damadım bana yeniden duaları öğretti. Ben gözümü açamıyordum o dua okuyordu, ben tekrar ediyordum" dedi.

Adını Mehmet Ali Erbil ile duyduğumuz 'Kaçış Sendromu' nedir?

Ülkemizde ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil ile birlikte adını duyduğumuz dünyada da çok az rastlanan Kaçış Sendromu hastalığı epey merak edilir oldu.

Tedavisi olmayan hastalıklar listesinde yer alıyor.

Tedavisi olmayan hastalıklar listesinde yer alan Kaçış Sendromu bu sebepten ötürü de araştırılıyor. Bilimsel adıyla "Capillary leak syndrome" olarak bildiğimiz kanın yoğunlaşması, tansiyonun düşmesi, damarlardan protein, mineral ve suyun sızması gibi ciddi belirtiler verir.

Türkiye'de ilk kez Mehmet Ali Erbil'de rastlanmıştır.

Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, bu krizlerden 24 saat önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, halsizlik, yorgunluk, hafif ateş gibi belirtiler veriyor. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor. Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar veya astım, bronşit hapları uygulanıyor. Sendromu 1960 yılında ilk tarif eden B.Clarkson'dur. Çok az görülen bir hastalık olup, dünyada sadece 791 vakaya rastlanmıştır. ABD'de 10, Fransa'da 32 kişide Türkiye'deyse ilk defa Mehmet Ali Erbil'de rastlanmıştır.

 Neye bağlı olduğu ve bedenin çalışmasının nasıl bozulduğu henüz tam olarak belli değildir. Kılcal damarların içinden dışarıya sıvı çıkış hız ve miktarında artış meydana gelir. Kılcal damarlarda ortaya çıkan bu değişiklikle damar dışına sıvı sızması artar. Akciğer-kalp-karın zarı gibi bedenin iç boşluklarına ve kaslarının içine, damar içindeki sıvılar sızarak birikir. Damar içi kan basıncı-tansiyon azalınca şok tablosu gelişir. Damar içinden beden boşluklarına sıvı kaçışına neden olan ihtimaller olsa da esas neden bilinmemektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Kaçış Sendromu'ndaki ani ve hızlı olarak gelişebilen kan basıncı (tansiyon) düşüklüğü yoğun tedavi ve takiple önlenemezse, birden fazla organın çalışması yetersiz hale gelebilir. Bu da hasta için uzun tedavi dönemi hatta ölüm anlamına gelebilir. Sıvı-elektrolit tedavisi, kan basıncının normallerde tutulmaya çalışılması böbrek, kalp ve beyin gibi hayati organların hasar görmesini engelleyebilir. Kortizonlu ilaçlar tedavide kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki, her hastanın tedavisi o an yapılmış olan tetkik ve bulgulara göre değişiklik gösterebilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER