76. Venedik Film Festivali başlıyor

Venedik Film Festivali'nin 76'ncısı bugün başlıyor. Festivalde 21 film yarışacak.

76. Venedik Film Festivali başlıyor

28 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında yapılması planlanan 76. Venedik Uluslararası Film Festivali, bugün başlıyor. Festival, filmleriyle değil bir adayın tecavüz skandalıyla gündemde.

13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüzden hüküm giyen ünlü yönetmen Roman Polanski'nin halen süren tecavüz davalarına rağmen festivale katılması tepkileri beraberinde getirdi.

21 YÖNETMENDEN YALNIZCA 2'Sİ KADIN, BİRİYSE TECAVÜZCÜ

J'accuse adlı filmiyle festivalin ana bölümünde yarışacak olan Polanksi, ABD- İtalya arasında suçluları iade anlaşması bulunduğu için törene bizzat katılmayacak, ödül alması durumunda ise Skype üzerinden bağlanacak.

Polanski'nin Oscar'dan dışlanırken Venedik'te aday gösterilmesine Women and Hollywood adlı kadın hakları oluşumu kurucusu Melissa Silverstein sosyal medya hesabından paylaştığı twitle tepki gösterdi. Silverstein, 21 filmin yarıştığı festivalde yalnızca 2 yönetmenin kadın olmasına dikkat çekerken aralarında 1 tecavüzcü bulunduğunu söyledi.

ROMAN POLANSKİ KİMDİR?

Ünlü yönetmen Roman Polanski 1977'de 13 yaşına tecavüz etmekten yargılanmış, önce tüm suçlamaları reddederken daha sonra kabul ederek ceza indiriminden faydalandı. Polanski, bu yargılama sonucunda yalnızca 42 gün hapis yattı. Psikolojik değerlendirmeden geçirilen Polanski 1978'de hakimin anlaşmadan vazgeçeceği ve ağır bir ceza vereceğini düşünerek İngiltere'ye kaçtı. 2009'a kadar İngiltere'de yaşayan Polanski, Zürich Film Festivali'nde kazandığı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü almak için İsviçre'ye gittiğinde yakalandı. ABD'nin suçlunun iadesi talebi doğrultusunda ev hapsine alındı. Ancak ertesi yıl İsviçre, Polanski'yi iadeyi reddederek serbest bıraktı. Şuan Fransa'da yaşayan Polanski'nin Fransa ve Polanya vatandaşlıkları bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER