2019 Altın Koza'da en iyi film Nuh Tepesi seçildi

Bu yıl 26.'sı düzenlenen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'ne, Alp Ertürk'ün yapımcılığını üstlendiği, başrollerinde Haluk Bilginer, Ali Atay ve Hande Doğandemir'in yer aldığı Nuh Tepesi filmi layık görüldü. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Küçük Şeyler filmindeki performansıyla Alican Yücesoy alırken, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Aden filmiyle Funda Eryiğit'in oldu.

2019 Altın Koza'da en iyi film Nuh Tepesi seçildi

Türkiye'nin en prestijli film festivallerinden biri olan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nin büyük ödül töreni, Adana Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde 2 bin davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Yaşam Boyu Onur Ödülü Olcay ve Livaneli'nin

Ödül töreni, birbirinden ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek, törenin yapılacağı salona gelmesiyle başladı. Sunuculuğunu Yekta Kopan ile Ezo Sunal'ın yaptığı gecede Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri müzisyen Zuhal Olcay ile yönetmen, yazar, senarist, besteci Zülfü Livaneli'ye verildi.

"Sanatçıların Adana'da yetişmesi tesadüf değil"

Törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'nın en büyük gurur günlerinden birini yaşadığını, kentin edebiyatta, sinemada, tiyatroda birçok sanatçı yetiştirmesinin bir tesadüf olmadığını belirterek, "Adana'da sanat gururu vardır. Sanatçıların yetişmesi bundan kaynaklanıyor. Adanalıları kutluyorum. Sinema deyince akla Adana, Altın Koza akla gelir.

"Cannes'dan sonra en iyisi Altın Koza"

Bana göre Cannes Film Festivali'nden sonra en büyük film festivali Altın Koza Film Festivali'dir. Festivalimizin Adana açısından, Türkiye açısından ve yakın zamanda da dünya açısından çok önemli bir yeri olacaktır. Bizim de o yere gitme konusunda kararımız tamdır. Bu sene diğerlerinden farklı olarak 26. Altın Koza Film Festivali'ni 50. yılında ehillerine teslim ettik ve ortaya çok güzel bir çalışma çıktı" dedi.

2019 Altın Koza Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Konuşmaların ardından finalde yarışan filmlerin gösterimleriyle devam eden törende, festival kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin görüntülerinin yer aldığı tanıtım filmi gösterildi. Tören, ödüllerin takdim edilmesiyle sürdü.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda verilen ödüller ise şöyle:

En İyi Film Ödülü: Alp Ertürk (Nuh Tepesi)

En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi)

Yılmaz Güney Ödülü: Pelin Esmer ile Dilde Mahalli (Kraliçe Lear)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Funda Eryiğit (Aden)

Aytaç Arman En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Alican Yücesoy (Küçük Şeyler)

Adana İzleyici Ödülü: Nihat Durak (Kapı)

En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer (Küçük Şeyler)

En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri (Kraliçe Lear)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca (Nuh Tepesi)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal (Aden)

Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Görülmüştür)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Ödülü: Füsun Demirel (Görülmüştür)

‘Cengiz Sezici’ Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Uzun Zaman Önce)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beren Soysal (Kronoloji)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Küçük Şeyler)

SİYAD ‘Cüneyt Cebenoyan’ En İyi Film Ödülü: Pelin Esmer ile Dilde Mahalli (Kraliçe Lear)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi)

Bahçeşehir Koleji Özel Ödülü: Nihat Durak (Kapı)

Nuh Tepesi konusu

Başrollerinde Haluk Bilginer ve Ali Atay'ın yer aldığı film; ölen babasının son isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer'in hikâyesini anlatıyor.

Yıllar önce kendisinin diktiğini iddia ettiği Nuh Ağacı'nın altına gömülmek isteyen babasının isteğini yerine getirmek isteyen Ömer'in, ağacın Nuh Peygamber tarafından tarafından dikildiğine inanan köylülerin tepkileriyle başa çıkması gerekiyor.

Nuh Tepesi oyuncuları

Filmin oyuncu kadrosunda Haluk Bilginer ve Ali Atay'ın yanında Hande Doğandemir, Mehmet Özgür ve Arın Kuşaksızoğlu yer alıyor.

Ödül üstüne ödül

2019 Altın Koza Ödülleri'nden önce Tribeca Film Festivali'nde yapımcı Cenk Ertürk, Uluslararası Yarışma bölümünde En İyi Senaryo ödülünü kazanırken, Ali Atay da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Nuh Tepesi vizyon tarihi

Sinemaseverlerin merakla beklediği Nuh Tepesi, ülkemizde vizyona gireceği tarih henüz belli olmamakla birlikte, 2020 sonbahar aylarında sinema salonlarında yer alması bekleniyor.

Nuh Tepesi fragmanı

Nuh Tepesi afişi

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2019, 02:34

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER