Türkiye, 14 Mayıs Pazar günü Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti.

Yüksek Seçim Kurulu YSK'nın açıkladığı geçici sonuçlara göre seçime katılan adaylardan Cumhur İttifakı adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 49,5, Millet İttifakı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,89 oy aldı.

Adaylardan hiçbiri cumhurbaşkanı seçilebilmek için yeterli oyu alamadı ve seçim ikinci tura kaldı. Türkiye 28 Mayıs'ta yeniden sandık başına gidecek.

sandık3

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener daha önce yaptığı açıklamada “ Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci tura kalması halinde 47 bin 523 seçmenin daha ilk kez oy kullanacağını bildirdi.

Menzil liderinin cenazesi için Adıyaman'a adeta akın ettiler! THY'den dikkat çeken hamle! Menzil liderinin cenazesi için Adıyaman'a adeta akın ettiler! THY'den dikkat çeken hamle!

YSK’nın resmi internet sayfasında yer alan bilgide “Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir ifadeleri yer alıyor.

Adsız tasarım - 2023-05-13T160601.448

Seçmen bilgi kağıdındaki bilgide “28.05.2023 pazar günü ikinci oylamanın yapılması halinde geçerlidir” ifadeleri yer almaktadır.  Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimlerinde vatandaşlar, aynı sandıklarda oy kullanabilecek.

Peki 28 Mayıs'ta kimler oy kullanamayacak? 
18 yaşını doldurmuş her Türk genci oy kullanma hakkına sahip. Ancak birinci veya ikinci tur fark etmeksizin seçimlerde:
1) Silâhaltında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları (her ne sebeple olursa olsun, izinli bulunanlar da bu hükme tabidir),
2) Askeri öğrenciler,
3) Ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanlar oy kullanamaz.

sandık5

YSK tarafınan ikinci tur seçimlerinde 18 yaşına yeni girecek gençlerin oy kullanma durumu hakkında detaylar paylaşıldı.

18 yaşına girecek gençlerle ilgili YSK sayfasında; ''Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.'' ifadeleri bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, 18 yaşına girecek yaklaşık 50 bin yeni seçmen bulunuyor.

Seçmenler nerede oy kullanacağını YSK'nın internet sitesi ve e-devlet üzerinden görebilecek.

Editör: Cansu Kurnaz