Aktif politikayı bıraktığını açıklayan HDP'nin Edirne'deki tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, verdiği bir röportajda HDP'nin seçimlerde aday çıkarmama kararına giden süreci anlattı. 

HDP- Demirtaş krizinin asıl sebebi Başak Demirtaş mı?

Demirtaş, "Benim adaylığım partimizin de oy oranını artırabilir' dedim. Aslında siyasi yasağım yoktu ama ola ki Yüksek Seçim Kurulu adaylığımı reddetse bile sonrasında çıkaracağımız adayın tabanımızın sahiplenmesinin daha kolay olacağını belirttim. Fakat bu önerim, herhangi bir gerekçe sunulmadan reddedildi. Gerekçesini halen bilmiyorum. Bu tartışmalar sürerken deprem oldu ve sonrasında aday çıkarmamaya doğru evrildi süreç. Bu karar da Genel Merkez ve ittifak bileşenlerince ortak alındı. Bana da öncesinde bilgi verildi, elbette bu kararın arkasında durduk." ifadelerini kullandı. 

Meral Akşener İstanbul'dan taşınma kararı aldı! Siyasi çalışmalar için... Meral Akşener İstanbul'dan taşınma kararı aldı! Siyasi çalışmalar için...

HDP- Demirtaş krizinin asıl sebebi Başak Demirtaş mı?

Demirtaş'ın bu açıklamaları gündemde büyük yankı uyandırırken bir basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Ebru Günay, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Günay, "Kendisinin cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızla değerlendirilmedi. Kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı." ifadelerini kullandı.

HDP- Demirtaş krizinin asıl sebebi Başak Demirtaş mı?

HDP ve Selahattin Demirtaş kanadındaki gelişmeler dikkatle takip edilirken kulislerde; Demirtaş'ın aday ismi olarak siyasetle yakından ilgilenen ve seçim sürecinde de meydanlarda sık sık boy gösteren eşi Başak Demirtaş'ı önerdiği konuşuluyor.

Editör: Gülşah Acun