YPG/PKK Türkiye sınırından çekiliyor

Türkiye ile ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurulması konusunda anlaşmasının ardından terör örgütü YPG/PKK Türkiye sınırından çekilmeye başladı. Detaylar haberimizde...

YPG/PKK Türkiye sınırından çekiliyor

Suriye'de Fırat'ın doğusundaki YPG/PKK'lı teröristler, Türkiye-ABD arasındaki 'güvenli bölge' anlaşmasının ardından sınırdan çekilmeye başladı.

Terör örgütünün sorumlularından Zedan El Asi, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Sınır güvenliğine ilişkin Türkiye ve ABD ile yapılan üçlü anlaşmanın ilk aşaması çerçevesinde 24 Ağustos itibariyle pratik adımlar atmaya başladık. İlk olarak Rasulayn'dakı sınır bentleri kaldırılmış, YPG'li birlikler ve ağır silahları yeni noktalarına çekilmiş ve sınır üzerindeki noktalar yerel güçlere teslim edilmiştir" dedi.

KAÇ KM GERİ ÇEKİLECEKLERİ BELLİ DEĞİL

Açıklamanın devamında El Asi, aynı aşamanın 26 Ağustos'ta Tel Abyad bölgesinde de uygulandığını belirtti. Yakın zamanda TSK'nın kara birliklerinin gireceği bölgeler boşaltılırken, teröristlerin kaç kilometre içe çekileceği henüz bilinmiyor.

Aynı şekilde İngiliz haber ajansı Reuters da, teröristlerin bölgeden ağır silahlarını çekmeye başladığını açıkladı.

TÜRKİYE-SURİYE SINIRINA GÜVENLİ BÖLGE KURULUYOR

Türkiye ile ABD arasında yürütülen görüşmeler sonrası, Suriye'nin kuzeyinden bir güvenli bölge kurulması kararlaştırılmıştı. Anlaşma sonrası Şanlıurfa'da Ortak Harekat Merkezi kurulmuş, ilk helikopter uçuşları gerçekleştirilmiş, Türk İHA'ları da bölgede istihbarat toplamaya başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 15:51

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER