Yerli ve milli patatesler Leventbey ve Muratbey, artık özel sektörün ürünü

Patates Enstitü Müdürlüğü'nde geliştirilen 'Leventbey' ve 'Muratbey' isimli milli patates çeşitleri, düzenlenen törenle özel sektöre devredildi.

Yerli ve milli patatesler Leventbey ve Muratbey, artık özel sektörün ürünü

Niğde Patates Enstitü Müdürlüğü'nde geliştirilen, 'Leventbey' ve 'Muratbey' isimleri verilen milli patates çeşitleri, düzenlenen törenle özel sektöre devredildi.

"2015 yılında tescil ettirdik"

Törende konuşan Enstitü Müdürü Uğur Pirlak, "Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle sürdürülen ıslah çalışmalarımız neticesinde 2 çeşidimizi 2015 yılı itibariyle tescil ettirmiştik.

"Yerli ve milli patatesimizi özel sektöre devrediyoruz"

Şu an itibariyle 10 tane yerli ve milli çeşidimizi ülke tarımına kazandırdık. Geçen yıl Türkiye'de ilk kez 4 adet çeşidimizi özel sektöre satış işlemlerini gerçekleştirdik. Bu yıl yine 2 tane yerli ve milli patates çeşidimizi özek sektöre devir işlemini gerçekleştiriyoruz.

"Patateslerimizin isimleri 'Muratbey' ve 'Leventbey' oldu"

Bu yılki özel sektöre satışlarını gerçekleştirdiğimiz çeşitlerin isimleri 'Muratbey' ve 'Leventbey' çeşitlerimizdir. Söz konusu çeşitlerimizin depo dayanıklıları oldukça yüksek, verimli, pazarlanabilir yumru yüzde 94 oranında olan yerli ve milli çeşitlerdir.

"Maliyetler düşkecek"

Bu çeşitlerimizin de devreye girmesiyle birlikte üreticilerimizin maliyetlerinin aşağı düşeceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda yerli bir firmamız olan Selanik tohumculuk tarafından söz konusu patates çeşitlerimiz ihale yoluyla alındı.

"Patates çeşitlerini ilerletecekler"

Kendileri bu çeşitleri ileri kademedeki tohumluk yumruları çoğaltarak sertifika haline getirecekler ve kıymetli üreticilerimizle buluşmasını sağlayacaklar" dedi.

"Yerli milli çeşidi çoğaltmaktan gururluyuz"

Selanik Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bengi ise, "Daha önce 3 tane çeşidimizi aldık çoğaltımına başladık. Şimdi 2 çeşit daha ilave ettik. Yerli milli çeşidi çoğaltmaktan gururluyuz. Ülke tarımına kazandıracağız" diye konuştu. Konuşmaların ardından atılan imzalarla 2 çeşit özel sektöre devredildi.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER