Yeni partilerin kuruluş tarihleri belli oldu

Yeni parti için hazırlık çalışmalarında olan Ahmet Davutoğlu Kasım'da, Babacan da Aralık'ta partisini kuracak.

Yeni partilerin kuruluş tarihleri belli oldu

AK Parti’den ihraç edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’ ve eski başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın kuracakları partilerin kuruluş takvimleri belli oldu.

Buna göre Davutoğlu Kasım’da, Babacan ise Aralık’ta partilerini kuracaklar.

Programda değişiklik yok

Parti kurmak için çalışmalarını sürdüren Babacan'a yakın bir kaynak, "Programda bir değişiklik yok, aynen devam ediyor. Aralık sonu gelmeden tüzel kişiliğe kavuşacak. Programımız o şekilde" açıklamasında bulundu.

Davutoğlu ve ekibi partinin tüzük ve programına son şeklini veriyor. Tüzük ve program için ayrı iki ekibin çalıştı parti, program; demokrasi, yargı, hukuk, ekonomi, sosyal alan, eğitim ana başlıklarından oluşuyor.

Söz konusu programda adalet, insan hakları, demokrasi, özgürlük gibi kavramların üstünde durulacak. Bu değerlerin ön planda olduğu bir program yazılacak.

Program ve tüzük üzerine çalışılıyor

Davutoğlu'na yakın bir kaynak, "Şu anda program ve tüzük üzerinde çalışıyoruz, ayrıca kurucular kurulu üzerinde çalışıyoruz. Bunlar olgunlaştıktan sonra beklenmeyecek. Kuruluşa odaklanıyoruz. Bundan sonraki organizasyon kuruluş organizasyonu olur. Kasım ayı içerisinde olacağını tahmin ediyorum" dedi.

Cuma günü yapılan Manisa programına ilişkin Davutoğlu'na yakın yetkili "İnsanların üzerinde baskı var. Bir gün önce Adalet Bakanı Manisa'ya geldi, niçin geldi, niye geldi bilmiyoruz, bir gün sonra AK Parti'nin il koordinatörü geldi, ilçelerde ve ilde danışmalar yaptılar, herkesi tek tek yoklama aldılar, bazı kişilere görev verdiler, kim geliyor, kim gidiyor diye. Neden insanlara baskı yapıyorsunuz, neden isim isim belirlemeye çalışıyorsunuz, neden insanlara 'gitmeyin', 'gelmeyin' diyorsunuz. Öncesinde insanları uyarmışlar, 'gitmeyin' diye uyarmışlar. Bizim varlığımız birilerini korkuttu ve düne kadar hiç hatırlamadıklarını hatırladılar, onları yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyelikleri falan yaptılar." şeklinde açıklamada bulundu.

Esra Aydoğdu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER