Türkiye'ye Doğu Akdeniz yaptırımı: AB fonları kesildi

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de doğal gaz ve petrol arama çalışmaları kapsamında sürdürdüğü sondaj çalışmalarına karşı çıkan AB, yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlara AB tarafından fon aktarımının durdurulduğunu açıkladı.

Türkiye'ye Doğu Akdeniz yaptırımı: AB fonları kesildi

Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Dışişleri Bakanları yaptırımı onayladı

AB Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, AB Dışişleri Bakanlarının Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle yaptırım uygulanmasına ilişkin çerçeve belgeyi onayladı.

Sondaj faaliyetleri 'yasa dışı' olarak tanımlandı

"Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yaşa dışı sondaj faaliyetlerine cevap olarak uygulanması planlanan kısıtlayıcı tedbirler için bir çerçeve belge kabul edildi" denen açıklamada, sorumlu kişi ve kurumlara karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulanmasının mümkün olacağı ifade edildi.

AB fonları durduruldu

Söz konusu tedbirlerin seyahat yasağı ile kurum ve kişilerin mal varlıklarının dondurulmasını kapsayacağı kaydedilirken yaptırım listesinde yer alan kişi ve kurumlara AB tarafından fon aktarılmayacağı vurgulandı. Bu arada Reuters'a konuşan iki AB'li diplomat, yaptırımların sondaj gemilerindeki kaptanları ve TSK mensuplarını da hedef alabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 07:25

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER