Tosuncuk lakaplı Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın'la ilgili son dakika gelişmesi

Türkiye'de binlerce kişiyi dolandırdıktan sonra kaçtığı Brezilya'da Türk yetkililere teslim olup Türkiye'ye getirilen "Tosuncuk" lakaplı Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

"Çiftlik Bank" davası sanığı Mehmet Aydın'ın tutuklandığı bildirildi. Mehmet Aydın çıkarıldığı mahkemede dikkat çeken açıklamalar yaptı. Ebubekir K. isimli kişinin yanına geldiğini anlatan Aydın, “Kendisini bana mafyavari biri olarak tanıttı. Ayrıca çalışanlarımızdan birinin akrabasıydı. Sık sık ofise gelip gidiyordu. Bana beni koruyacağını, piyasada yeni olduğum için diğer şahısların beni harcayacağını bu nedenle bana korumalık yapabileceğini söyledi. Ben kendisinden korktuğum için kendisini geçiştirdim' dedi.

Mehmet Aydın sabah saat 07.30 sıralarında Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi. Yaklaşık 4 saat süren savcılık sorgunun ardından Aydın, tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edildi. Aydın, Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı. Öte yandan Aydın'ın savcılık ifadesi de ortaya çıktı.

"1 AYDA 30 BİN LİRA PARA KAZANDIM"

Mehmet Aydın savcılığa verdiği ifadede şirketi kurduktan 1 ay sonra 10 bin üyeden 30 bin lira para kazandığını ve bu parayla daha fazla kişiye ulaşmak için reklam yaptığını söyledi. Şirketin hızla büyümeye başladığını anlatan Aydın, “2016 yılının başlarında hayallerimi gerçekleştirmek adına Bursa’da çiftlik kiraladım ve bu çiftliğe hayvan alarak üretim yapmaya başladık” dedi.

mehmet aydın adliye

"SÜREKLİ BENDEN PARA İSTİYORDU"

Yaptığı açılışlardan sonra üye sayısının hızla arttığını söyleyen Aydın, çağrı merkezi kurduklarını, sosyal medya uzmanı ve grafiker aldığını söyledi. Bir süre sonra grafiker olarak işe aldığı iki kişinin hesabına para geçirdiğini fark ettiğini anlatan Aydın iki kişiyi işten çıkardığını söyledi. Bir süre sonra Ebubekir K. isimli kişinin yanına geldiğini anlatan Aydın, “Kendisini bana mafyavari biri olarak tanıttı. Ayrıca çalışanlarımızdan birinin akrabasıydı. Sık sık ofise gelip gidiyordu. Bana beni koruyacağını, piyasada yeni olduğum için diğer şahısların beni harcayacağını bu nedenle bana korumalık yapabileceğini söyledi. Ben kendisinden korktuğum için kendisini geçiştirdim. Sonrasında sürekli ofisime silahla gelmeye başladı. Davetli olmadığım halde düğünüme, balayımı yaptığım Antalya’ya yanıma geldi. Sürekli benden para istiyordu” dedi.

'BENİ TEHDİT ETTİ' 

Ebubekir K. isimli kişinin daha sonra yanında terörist olduğunu düşündüğü iki kişi ile geldiğini anlatan Aydın, “Suriye’deki mücahit kardeşlerimize destek olman gerekiyor diyerek benden para istedi. Tamam hallederiz diyerek geçiştirdim. Sonrasında yurtdışına eşim ile birlikte önce Uruguay ve Arjantin’e çıkış yaptım” dedi.

'BMW İ8 MARKA ARACIMI SATIP PARASINI VERMEDİ' 

Mafyavari kişilerin tehditlerinden korktuğu için Çiftlik Bank faaliyetlerini gayri resmi olarak yurtdışından yürüttüğünü söyleyen Aydın ekibinin de yanına geldiğini söyledi. Ebubekir K. isimli kişinin tehditlerinden korktuğu için bir süre Uruguay’da kaldığını söyleyen Aydın, “Sonra Türkiye’deki işimin başına geri döndüm. Ebubekir K. isimli kişinin baskılarından dolayı ofisi İstanbul’a taşıdıklarını anlatan Mehmet Aydın, “Ben yurtdışına gitmeden önce Ebubekir K. benim BMW İ8 lüks marka aracımı satmak için benden vekaletname aldı. Kendi aracını da kullanmam için bana verdi. Ancak sattığı aracımın parasını bana vermedi. Bu süreçte Ebubekir K. beni ve ailemi ölümle tehdit etti.

'ALMANYA, AMERİKA, UKRAYNA'DA ŞİRKETLER KURDUM' 

2017 yılında İstanbul da 50 milyon lira sermaye ile yeni bir şirket kurduğunu anlatan Aydın, “Ayrıca Arjantin’de firma kurmaya çalıştığım dönemde işlerin daha da büyümesi ve ulusal alanda faaliyet gösterebilmek amacıyla Almanya, Amerika, Dubai, Ukrayna ve Azerbeycan ülkelerinde firmalar kurdum. Bu firmaların faaliyetleri benim talimatlarım doğrultusunda yürütülmekteydi” dedi. 

mehmet aydın çiftlikbank

'SORUŞTURMA BİTİNCE DEVAM ETMEYİ DÜŞÜNDÜK' 

“Büyük yapmış olduğum faaliyetlerim yolunda gitmekteydi. Paralar kazanmaya başlamıştım” diyen Mehmet Aydın, “Ancak bunlar devam ederken sosyal medyada bir takım haberler çıkmaya başladı. Bu haberler bizim çiftliklerimizin olmadığı ve insanların gözünü boyadığımız şeklindeydi. Bu haberlerin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gerekli incelemeleri başlatarak hakkımızda soruşturma başlattı. Soruşturma sonucu Türkiye’deki bankalar bizimle çalışamayacaklarını söyleyerek hesaplarımızı kapattılar. Biz de bunun üzerine sıkıntıya düşeceğimizi düşünüp sistemi geçici olarak durdurduk. Soruşturma sonucunda devam etmeyi düşünüyorduk” dedi. 

7 ADET VİLLA ARSASI, 700 BİN DOLARLIK YAT 

Haberlerin artmasıyla korkan üyelere ana paralarını iade ettiklerini anlatan Aydın, “Ben 24 Ocak 2018 tarihinde Dubai’ye geçtim. Buradaki amacım Dubai’deki şirketimin son kuruluş prosedürünü gerçekleştirmekti. Sonra Uruguay’a geçtim. Burada Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çiftlik Bank ponzidir şeklinde açıklama yaptı. Üyeler çiftliklere gittiler, tüm bu konular basına yansıdı. Suç duyurusunda bulundu üyeler savcılıklara. Türkiye benim Uruguay’dan iademi talep edince Brezilya’ya geçtim ve oraya yerleştim. Uruguay yetkili makamları hakkımda kara para aklama soruşturması başlattı. Mal varlıklarıma el konuldu. Benim ve eşimin lüks araçlarına el konuldu. 700 bin dolar değerinde yatıma, 7 adet villa arsasına şirkete ait inşaat malzemelerine, şirkete ait araçlara el konuldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 18:43

Mehmet Aksel


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER