Terörist Öcalan ile röportaj yapmak ifade özgürlüğüymüş

İstanbul'da tekrarlanan yerel seçimler öncesinde devlet kanalı TRT Kürdi'nin, kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Osman Öcalan'a mikrofon uzatıp seçimlerle ilgili görüşlerini alması olayı, yargıya taşınmıştı. Başsavcılık, teröristle röportaj yapılmasını 'ifade özgürlüğü' olarak değerlendirerek davayı düşürdü.

Terörist Öcalan ile röportaj yapmak ifade özgürlüğüymüş

Terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın, kırmızı bültenle aranan terörist kardeşi Osman Öcalan'ın devlet kanalı TRT Kürdi'ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusuna savcılık, 'ifade özgürlüğü' diyerek soruşturma yapılmasına yer olmadığını söyledi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan'ın konuşmalarında suç unsuru taşımadığını belirtti.

Devlet kanalı TRT'nin terörist ile röportaj yapması tepki çekmişti

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, yenilenen İstanbul seçimlerinde Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın TRT Kürdi'ye çıkartılmasıyla ilgili yapılan suç duyurusu hakkında savcılık, 'soruşturma yapılmasına yer yok' dedi.

Teröristin röportajını AA da yayınlamıştı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Öcalan'ın TRT'ye çıkartılması ve Abdullah Öcalan'ın mesajının Anadolu Ajansı'nda yayınlanmasını 'ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirdi.

TRT, savcılığa şikayet edilmişti

İstanbul'da yaşayan Nuri Başkapan adında adlı şikayetçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, TRT Kürdi Genel Koordinatörü Mustafa Ekici ve Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı hakkında 'terör örgütüne yardım ve yataklık, vatana ihanet, suçu ve suçluyu övme' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Medya için haber değeri büyükmüş

Şikayeti Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceledi. Savcılık, "Terör olayları toplumu en çok etkileyen hadiseler olmasından dolayı bu eylemlerin medya için haber değeri büyüktür" dedi.

Terörist ile röportaj yapmak, halkı bilgilendirmenin yükümlülüğüymüş

Savcılık şöyle devam etti: "Toplum tarafından en çok ilgi gören haberlerin terör haberleri olması nedeniyle bu haberlere yazılı, görsel, işitsel, dijital mecralarda hatta sosyal medyada sıkça yer verilmektedir.

Terör haberlerinin önemi ve medyanın halkı bilgilendirme yükümlülüğü bu haberlerin medyada yer almasını zorunlu kılmaktadır. Haberlerin ilkeli, bilinçli ve propagandaya mahal vermeyecek şekilde ölçülü biçimde yayınlanması medyanın görevini yapmasını sağlar."

Röportajda terörü övmediği için suç unsuru yokmuş

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğü kapsamındaki ilkelerini hatırlatan savcılık, 'soruşturma yapılmasına yer olmadığı' gerekçesini de şöyle açıkladı:

"Basın organlarınca yayınlanan haberin toplumun ilgisini çeken, güncel bir niteliğe sahip olup halkı kin ve düşmanlığa sevk etmemesi, şiddete teşvik etmemesi ve nefret ayrımcılığı içermemesi, terör veya ayrılıkçı hareketleri övmemesi, yapılan faaliyetin basının haber verme özgürlüğü kapsamında kabul edilmesi gerektiğinden suç unsuru taşımadığı değerlendirilmekte."

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 20:12

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER