'Temas yok, temas yok!' diyen kadının cezası belli oldu

İstanbul Havalimanı'nda uçağının rötar yapması nedeniyle yer hizmetlerinde çalışan Tuğçe Sevi'ye "Çingene, sokak süprüntüsü" diyerek aşağılayan yolcu Fatma Funda Esenç'in cezası açıklandı.

'Temas yok, temas yok!' diyen kadının cezası belli oldu

İstanbul'dan Bodrum'a yapılacak seferin gecikmesi nedeniyle yer hizmetlerinde çalışan Tuğçe Sevi'ye hakaret eden yolcu Fatma Funda Esenç'in hakaret, halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alanen aşağılama suçundan 9 ay 15 günden 3 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Gaziosmanpaşa Adliyesi'ndeki 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya müşteki Tuğçe Sevi ile avukatı ve sanık avukatları katılırken, sanık Fatma Funda Esenç katılmadı.

"Stresliydim, pişmanım"

Sanık Fatma Funda Esenç'in celse arasında mahkemeye sunduğu yazılı savunmasında, "Babam ameliyat olacaktı. Bilerek bekletildim. Gülerek dalga geçtiler. Stresliydim. Pişmanım" ifadelerini kullandığı belirtildi.

"Çingene ve sokak süprüntüsü hakaret değildir"

Duruşmada söz alan Tuğçe Sevi, "Bana iddianamede belirtilen sözlerin hepsini söyledi. Şikayetçiyim. Dalga geçmedim. Gülerek dalga geçerek cevap vermedim" ifadelerini kullandı.
Sevi'nin ardından söz alan sanık avukatı, "Çingene ve sokak süprüntüsü ifadelerinin hakaret sayılamayacağına dair Yargıtay kararları var. Kaba söz mahiyetinde bulunduğu belirlenmiştir. Müvekkilimin beraatine karar verilmesini istiyorum" diye belirtti.

"Aklı evvel birisi video çekti"

Sanığın bir diğer avukatı, "Müvekkilim, master seviyesinde eğitim almış biri. Daha önce bu insan hiç böyle bir şey yaşamamış. Aklı evvel birisi bunu kameraya çekti. Sosyal medyaya koydu. Bu paylaşım olmasaydı her gün olağan şekilde gerçekleşen bu tarz olaylardaki gibi müşteki belki de olayı görmezden gelecek ya da müvekkilimle barışacaktı. Müvekkilimin içinde bulunduğu durumunda dikkate alınmasını talep ediyorum" dedi.

Gözyaşlarına hakim olamadı

Savunmaların alınmasının ardından kararı açıklayan mahkeme, sanık Fatma Funda Esenç'i hakaret suçundan 740 TL adli para cezasına çarptırarak cezayı 5 yıl erteledi. Sanığın, 'halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama' suçundan beraatine karar verildi. Mahkeme kararını duyan Tuğçe Sevi, duruşma çıkışında gözyaşlarına hakim olamadı.

"Süreci takip edeceğiz"

Duruşma çıkışında açıklama yapan Tuğçe Sevi'nin avukatı Hazal Algan Canseven, mahkemede alenen hakaret suçu oluştuğuna karar verildiğini belirterek, "Biz karara itiraz etmeyeceğiz. Süreci takip edeceğiz" dedi. Avukatının ardından söz alan Tuğçe Sevi ise konuşmak istemediğini, mahkemede zaten beyanda bulunduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 19:04

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER