Tarihi mezar taşını duvar yaptı

Gaziantep'te yaşayan bir vatandaşın 50 yıl önce çift sürdüğü esnada bulup sakladığı mezar taşından duvar yaptığı tesadüfen fark edildi.

Tarihi mezar taşını duvar yaptı

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Akınyolu Mahallesi'nde yaşayan bir vatandaşın 50 yıl önce çift sürerken bulup sakladığı mezar taşını duvar örmekte kullandı. Evin yakınlarındaki tarihi bir bölgede yüzeysel araştırma yapan ekip, tarihi mezar taşını tesadüfen fark etti. Mahallede oynayan çocukların taşı sürekli olarak gördüğü ve tarihi olduğunu öğrenince çok şaşırdıkları bildirildi.

Araştırma ekibinin yaptığı incelemeler sonucu, üzerinde farklı bir dilde yazılmış kelimeler bulunan tarihi mezar taşının M.Ö 3-4. yüzyıllara ait olduğu tespit edildi. Duvarı çeken vatandaşın bu mezar taşı üzerine "Özgür/Azatlı kız kardeşi için yaptırdı." yazdığı görüldü. 

Taş, Roma Dönemi'ne ait

Mezar taşını bulan Nahsen Korkmaz, "Bu taşı 50 yıl önce babamla tarlada çit sürerken bulduk ve eve getirdik. Uzun süre evin bahçesinde muhafaza ettim. Kırılmasın diye de duvarın içerisine yerleştirdim. Araştırma ekibi görmüş ve Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden gelerek taşı incelediler. Taşın Roma Dönemi'ne ait olduğunu söylediler. Bir an önce gelip alsalar da kurtulsam." dedi.

Araştırma ekibinden Prof. Dr. Atilla Engin'in yazılı açıklaması şu şekilde:

İslahiye ve çevresi Roma Dönemi’nde de önemli bir yerleşim bölgesidir. Özellikle büyük höyük, tepe ve yamaç yerleşmeleri çevresinde nekropoller yer almaktadır. Yesemek havzasında yaptığımız yüzey araştırmalarında modern köy evlerinde kullanılan Roma Dönemi mezar taşları dikkati çekmektedir. Bölgede görülen sık görülen üçgen alınlıklı tapınak cephesi şeklindeki bazalt mezar stelleri Geç Roma Dönemi ’ne, MÖ 3-4. Yüzyıllara tarihlenmektedir. Üzerlerinde mezar sahibinin adı yazabildiği gibi, yazıtsız mezar taşlarına da rastlanmaktadır. Genellikle yerleşmelerin çevresinde konumlandığı anlaşılan nekropollerden çıkartılmış olduğu tahmin edilen bazalt sal taşları, bu mezarların taş sanduka tipinde olduğunu göstermektedir. Bulunan mezar taşının üzerindeki yazı ile ilgili ekibin yaptığı ilk inceleme ve araştırmaya göre MÖ 3-4. yüzyıllara ait olduğu, üzerindeki yazı Grekçe olarak yazılmış 'Özgür/azatlı kız kardeşi için yaptırdı' yazdığı tahmin edilmektedir
 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 17:39

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER