Suriye'den atılan roketlerle 6 sivil hayatını kaybetti

Güvenli bölge oluşturmak için Fırat'ın doğusuna düzenlenen Barış Pınarı Harekatı'nın ardından Suriye'den atılan roketlerin Şanlıurfa ve Mardin'de yerleşim merkezlerine isabet etmesi sonucu biri 9 aylık bebek olmak üzere 6 kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi yaralandı.

Suriye'den atılan roketlerle 6 sivil hayatını kaybetti

Suriye'nin kuzeyine yönelik Barış Pınarı Harekatı'nın başlaması sonrası sınır ötesinden atıldığı belirtilen havan ve roketlerin Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ile Mardin'in Nusaybin ilçelerine isabet etmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı.

Valiliklerden peş peşe açıklamalar

Şanlıurfa Valiliği, havan ve roketlerin düşmesi sonucu 9 aylık bir bebek ve Akçakale Vergi Dairesi Başkanlığı'nda çalışan bir kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada da Nusaybin ilçesinde 2 vatandaşın hayatını kaybettiği, 24 kişinin yaralandığı kaydedildi. Valilik yaptığı ikinci açıklamada Ceylanpınar ilçesinde bir kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Nusaybin'de 3 ölü, 24 yaralı

Mardin Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Nusaybin ilçemize Suriye sınırından atılan havan topları sonucunda 3 sivil şehidimiz, 24 yaralımız bulunmaktadır" denildi. 

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamalar ise şu şekilde:

09.10.2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile birlikte Suriye tarafından atılan havan ve roket mermilerinin İlimiz Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerimize isabet etmesi sonucu; Barış Pınarı Harekatının ilk şehidi Suriye uyruklu 9 aylık bebek Muhammed Omar ve Akçakale ilçemizde görevli Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı maliye memurumuz Cihan Güneş şehit olmuştur. Atılan roket ve havan mermilerinin isabeti sonucu 46 vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşlarımız Akçakale Devlet Hastanesi ve diğer hastanelerimize sevk edilerek tedavi altına alınıştır.

Şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

09.10.2019 tarihinde başlayan ve başarılı bir şekilde devam eden Barış Pınarı Harekatı sırasında 10.10.2019 tarihinde PKK-PYD terör örgütü mensuplarınca, ilimiz Ceylanpınar ilçesine atılan mühimmatın patlaması sonucu, sokakta oynadığı sırada göğsüne isabet eden şarapnelle yaralanan ve Ceylanpınar Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Elif Terim (11) adlı evladımız, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.

Şehit çocuğumuza Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 19:11

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER