Siyanür satışı yasaklanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, piyasa ve internetten siyanür içeren maddelerin satışına yasak getirilmesine dair mevzuat değişikliği yapacaklarını açıkladı.

Siyanür satışı yasaklanıyor

Siyanür kullanımı nedeniyle son günlerde meydana gelen intihar vakalarının tekrar yaşanmaması için ilgili bakanlıklar ve kurumlarla çalışmalar yaptıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni düzenlemeyle siyanür maddesinin satışının yeniden düzenleneceğini söyledi.

Kontrolsüz kullanımın önüne geçilecek

Siyanürlü bileşiklerin halka satışının yasaklanması amacıyla yapılacak mevzuat değişikliğiyle, söz konusu bileşiklerin kontrolsüz kullanımının önüne geçmeyi amaçladıklarını belirten Kurum, şöyle konuştu:

"İnternetten siyanür satışını yasaklayacağız"

30105 sayılı Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmeliği kapsamında mevzuat değişikliğine gidiyoruz. Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz. Söz konusu yönetmelikte siyanürlü bileşiklerin risklerinin kontrol altına alınması, ülkemizde kontrolsüz kullanımının engellenmesi, bu bileşiklere halkın erişiminin yasaklanması amacıyla Siyanürlü Bileşikler 'Belirli Zararlı Maddelerin, Karışımların ve Eşyaların İmalatı, Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Kısıtlamalar Listesi'ne ilave edildi. Düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığının onayına sunuldu.

Firmalara 'son kullanıcı beyannamesi' zorunluluğu getirildi

Bakan Kurum, siyanürlü bileşiklerin yurt içi satışlarının izlenebilmesi için firmalara, 'son kullanıcı beyannamesi' bildirme zorunluluğu da getirildiğine dikkati çekerek, "Son Kullanıcı Beyannamesi ile imalatçılardan ithalatçılara, dağıtıcılardan kullanıcılara kadar siyanürlü bileşiklerin satışı ve takibi kontrol altına alınacak" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 20:06

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER