Sigarada 'siyah paket' uygulaması başladı

Sigara paketlerinde düz ve standart ambalaj uygulaması resmen başladı. Paketlerde caydırıcı 14 ayrı yeni görsel ve uyarı mesajı yer alacak. Eski paketlerin satışı 5 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek.

Sigarada 'siyah paket' uygulaması başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamasına geçildi. Eski paketlerle artık tütün mamulleri üretilmeyecek. 1 ay süreyle yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı da devam edecek. 5 Ocak 2020 itibariyle ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

Paketlerin çekiciliği engellenecek

Düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor.

Her marka aynı tip paket üretecek

Yeni düzenlemeyle tütün mamulleri paketlerin rengi, 'Pantone 448 C Mat' bitişli tek renk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Uyarı alanı yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı

Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki görselli sağlık uyarıları alanı, yüzde 65'ten yüzde 85'e çıkarıldı. Resimli uyarı, paketin ön yüzeyinin yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni resimli sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de resimli sağlık uyarıları içerisinde yer alan ''ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI'' mesajı olacak.

Ürün bilgileri siyah kutunun üzerine yazılacak

Yeni düzenleme ile tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri, siyah zemine beyaz renkte yazılacak.

Uyarı mesajları büyüklüğü artırıldı

Ayrıca yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50'sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde, "Sigara içmek öldürür-hemen bırakın" genel uyarısı ile "Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir" bilgi mesajı bulunacak.

"18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir"

Halihazırda mevcut sigara paketlerinin yan yüzeyinin birinde yüzde 10'unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan "18 yaşını doldurmayanlara satılamaz" şeklindeki uyarı, "18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir" şeklinde değiştirildi.

14 yeni mesaj ve görsel

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

-Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

-Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

-Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

-Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.

-Sigara en büyük inme nedenidir.

-Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

-Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.

-Sigara içenler genç yaşta ölür.

Dünyada düz paket uygulaması yaygın

Dünyada Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de düz ve standart paket uygulamasına geçmiş olacak.

Türkiye ile Avrupa arasındaki farklar neler?

-Düz ve standart paket uygulamasına Türkiye'de tüm tütün mamulleri kategorilerinde geçiliyorken, Avrupa'da sadece sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulleri kategorilerinde geçildi.

-Türkiye'de resimli sağlık uyarılarının kapladığı alan yüzde 85, Avrupa'da ise yüzde 65 oranında uygulanmaktadır.

-Türkiye'de düz paketlerde marka ve ayırt edici ibare (çeşit adı) dış ambalajın sadece bir yüzeyinde bir yerde yazılırken, Avrupa'da ise dış ambalajın üç yüzeyinde bir yerde yazılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 23:07

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER