Sezgin Baran Korkmaz'ın filmlere konu olacak hayat hikayesi

Türkiye gündeminin en tepesine oturan Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya'da tutuklandı. Peki kimdir Sezgin Bakan Korkmaz? Ne ile suçlanıyor? ABD neden yakalanmasını istedi? İşte merak edilen tüm bu soruların yanıtları...

Sezgin Baran Korkmaz'ın filmlere konu olacak hayat hikayesi

Sedat Peker'in yayınladığı videoların ardından adından sıkça söz edilmeye başlanan Sezgin Baran Korkmaz, 1977'de Kars'ta dünyaya geldi. 

Vikipedi’ye göre, Sezgin Baran Korkmaz’ın yöneticisi veya sahibi olduğu şirketlerin listesi şu şekilde: 

Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Unico Sigorta, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Hexagon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ürosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne Sarl 

sezgin baran korkmaz

SBK'NİN İŞ ADAMLIĞINA UZANAN HİKAYESİ 

Kars'tan 12 yaşlarında İstanbul’a gelmesinin ve burada tutunmasının hikayesini sık sık dile getiren Korkmaz,  İstanbul'da 13 kişiyle bekar evi paylaşırken, bir yandan da boyacılık yaptığını anlatmıştı. 

Korkmaz’ın sayısız şirket sahipliğine uzanan hikayesinde, "Bulaşıkcılık yaptığı dönercide müşterilerden kalan dönerleri pazarda satıp para kazanmak, gümrükten tasfiye edilen su arıtma cihazlarını satıp ciddi para kazanmak” gibi başarılar olmasına rağmen, holdingini nasıl kurduğuna nedense hiç değinmedi. 

Baran, yaptığı işi bir söyleşide iş hayatını şöyle anlatıyordu “Batmış, tam anlamıyla sıfırı tüketmiş şirketleri alıyorum. Batmış şirket işindeyim derdim. ‘Öyle deme, daha pozitif görünmek lazım’ dediler,  İngilizce ‘Asset management’ tabirini kullanmamı istediler”

sezgin baran korkmaz ayakkabı boyacısı

AYAKKABI BOYACILIĞI YAPMIŞ 

Korkmaz, Türkiye’den firar ertmeden önce, sosyal yardım çalışmalarında sık sık yer alıyordu.   

Korkmaz’la ilgili akılda kalan fotoğrafların başında ise boya sandığı ile verdiği fotoğraf karesi var. 

Korkmaz’ın kendi iddiasına göre, şu anki durumuna gelmeden önce boyacılık yaptı.

ANA ŞİRKET MEGA VARLIK

Korkmaz’ın asıl işlerini yürüttüğü şirket Mega Varlık.

2015 yılında BDDK izniyle kurulmuş bir şirket Mega Varlık, bankaların artık tahsil edemez oldukları kredi alacaklarını belli bir iskontoyla satın alıyor ve sonra da bu alacakları tahsil etmeye çalışıyor. 

Ancak, Korkmaz hakkında, çok sayıda bu şekilde ele geçirmeye çalıştığı maddi durumu iyi olan şirketlere yönelik operasyon iddiaları da gündeme geliyor. 

Mega Varlık, Ağustos 2019’da sermaye arttırımına gitmiş ve sermayesini 93 milyon 292 bin liraya çıkartmış.

İlave sermayenin tamamını da Jacob Ortell Kingston koymuş. Bu sermaye arttırımından sadece bir ay önce, aynı Jacob Kingston 21 Temmuz 2019 günü Utah’ta yargılandığı mahkemede savcılıkla ceza anlaşması yapmış ve yargıca “Ben suçluyum” demişti.

Jüri mahkemede kendini savunan ama Kingston kardeşlerin de aleyhinde ifade verdiği Lev Aslan Dermen’i (Levon Termendzhyan) mahkum etti. 

Jürinin mahkumiyet kararının ardından Amerika’da yargıç ceza tayini yapıyor.

Mahkum olan Dermen de, onu mahkum ettiren Jacob ve Isaiah kardeşler de maksimum 30 yıl hapisle karşı karşıya.

Sezgin Baran Korkmaz kendisi anlatmıyor ama Kingston ailesiyle ilişkilerinde kilit ismin Türkiye’den de vatandaşlık alan Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) olduğu biliniyor.  Bu isim hakkında, “örgütlü suç dünyasının ismi” gibi nitelemeler Amerikan basınında yer aldı.

Dermen, 14 ayrı şirketin sahibi, büyük ortağı veya yöneticisi gözüküyor.

Bu şirketlerden birinin adı da SBK Holding USA.

MASAK'IN TAKİBİNE GİRDİ 

Sezgin Baran Korkmaz, bu konuda Türk medyasına açıklama yaptığında, “SBK, Kingston’lardan bugüne kadar sadece 62 milyon dolar aldı. Onu da borç olarak” demişti.  

Utah’taki savcılığın bulduğuna göre toplam 134 milyon dolar Lüksemburg ve Türkiye’ye gelmiş. MASAK’ın bu paranın Türkiye’ye geldikten sonra ne olduğuyla ilgili çalışmalar başlatınca, Korkmaz bir süre sonra çareyi firar etrmekte buldu. 

Saptamalara göre, para nakit olarak bankadan çekiliyor, sonra yeniden yatırılıyor, SBK’nın şirketleri arasında dolaştırılıyor.

Mali polis baskınında, şirket disklerinin kayıp olduğu ve bazı evraklarında yakıldığı tespit edildi. 

sezgin baran korkmaz resmi

SBK (SEZGİN BARAN KORKMAZ) YURT DIŞINA NE ZAMAN KAÇTI, FİRAR ETTİ?

MASAK'ın raporu 28 Aralık 2020'de çıktı. Sezgin Baran Korkmaz 5 Aralık'ta İstanbul Havalimanı üzerinden yurt dışına kaçmıştı.

MASAK raporu doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Korkmaz hakkında soruşturma başlatıldı. 

Korkmaz ile birlikte bazı şirket çalışanları hakkında da 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.. İddianame İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi tarafındna kabul edildi.

Adalet Bakanlığı tarafından uluslararası polis teşkilatı İNTERPOL'den Kırmızı Bülten çıkarılması istendi, talep kabul edildi.

SBK NEDEN AMERİKA'DA ARANIYOR? 

Korkmaz hakkında ABD'de de haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle yakalama kararı bulunuyordu. 

MASAK tarafından 28 Eylül 2020'deki raporda Sezgin Baran Korkmaz'ın çevresinde bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, ABD'de bulunan bir kısım şahıslarla kurduğu irtibatlar sayesinde, elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurdukları veya sonradan yöneticisi sıfatıyla yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları belirtiliyor.

Toplam 46 ayrı suçlamayla itham edilen sanıkların ABD hazinesinden 511 milyon dolar tutarında haksız kazanç elde ettikleri ve haksız kazançlarını Sezgin Baran Korkmaz ve bağlantılı olduğu kişilerin hesaplarına ve şirketlerin hesaplarına aktardıkları öne sürülüyor. 

İKİ KARDEŞ ABD'DE MAHKUM OLMUŞTU

ABD'de Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etmişti.

‘Kingston Kardeşler'in ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 132 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş, iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile Korkmaz'ın kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı.

Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, Korkmaz ve Korkmaz'a yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Aynı duruşmalarda sanık olan ve Sezgin Baran Korkmaz ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Dermen de suçlu bulunarak mahkum olmuştu. Asıl adı Levon Termendzyan olan Dermen'in Korkmaz'ın Türkiye’deki finansörü olduğu iddia edilmişti.

SBK HANGİ ÜLKEYE İADE EDİLECEK? 

Korkmaz'in hangi ülkeye iade edileceği Avusturya'daki sürecin ardından belli olacak. 

Mahkeme zanlı ile ilgili belgeleri inceleyecek, iade şartlarının oluştuğu kanaatine varılması durumunda hakkındaki işlemlere başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2021, 15:56

Sait Özseven


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER