Selahattin Demirtaş'a tahliye kararı verildi

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu yargılandığı ana davada tahliye kararı verildi. Ancak daha önce kesinleşmiş 4 yıl 9 ay hükmü olduğu için Demirtaş'ın tahliye edilmesi hakkında soru işaretleri bulunuyor.

Selahattin Demirtaş'a tahliye kararı verildi

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, terör suçlarından yargılanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, savunmasını tamamladığı gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Hakkında daha önce kesinleşmiş 4 yıl 9 ay hüküm olduğu için Demirtaş'ın tahliye edilmesi hakkında soru işaretleri mevcut. HDP'li isimler ve Demirtaş'ın avukatları, hüküm bulunsa da HDP Eski Eş genel Başkanı'nın yattığı süre göz önünde bulundurularak hakkında denetimli serbestlik kararı verilmesi gerektiğini vurguluyor.

DEMİRTAŞ'IN TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "terör örgütü yöneticiliği", "terör örgütü propagandası yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet", "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "halkı kanunlara uymamaya tahrik", "suç işlemeye tahrik", "suçu ve suçluyu övme" suçlarından yargılandığı davada savunmasını tamamladığı gerekçesiyle tahliyesine karar verildi.

DEMİRTAŞ TELEKONFERANSLA BAĞLANDI

Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Edirne'deki cezaevinde tutuklu bulunan Demirtaş ile telekonferans yöntemiyle bağlantı kuruldu, avukatları ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyetince, önceki ara karar gereği duruşma salonunda hazır edilmesi için müzekkere yazılan Demirtaş'ın sağlık sorunları gerekçesiyle hazır bulundurulmadığı ve avukatlarının mazeret dilekçesi göndererek duruşmaya katılmadığı bildirildi.

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

Müzakerenin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık avukatlarının gerekçe göstermeden mazeret dilekçesi verdikleri gerekçesiyle bu taleplerinin kabul edilmediğini ve henüz savunma yapılmayan 4., 5., 8. ve 11. fezlekeler hakkında davanın sürüncemede bırakılmaması adına sanığın savunmasını yapmış sayılmasına hükmedildiğini bildirdi.

Heyet, Demirtaş'ın savunmasını yapmış olduğu gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyesine oy birliğiyle karar verdi.

DEMİRTAŞ: HAYIRLISI OLSUN

Kararın ardından Demirtaş, "Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun" ifadelerini kullandı.

Davanın görülmesine 7-8 ve 9 Ocak 2020'de devam edilecek.

AİHM DURUŞMASI EYLÜLDE

Demirtaş, daha önce "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılandığı davada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 4 yıl 8 ay hapse mahkum edilmiş, karar, istinaf mahkemesince hukuka uygun bulunmuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş'ın bu karara itiraz başvurusu ile ilgili 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg'da duruşma gerçekleştirecek.

HDP'DEN İLK AÇIKLAMA

Halkların Demokratik Partisi (HDP), resmi Twitter hesabından Selahattin Demirtaş hakkında verilen tahliye kararına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, "Önceki dönemi Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, bugün Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasında Mahkeme Heyeti tutuklu bulunduğu dosyadan Demirtaş’ın tahliyesine karar vermiştir. Kararın gereği yerine getirilerek, Demirtaş derhal serbest bırakılmalıdır." ifadeleri kullandıldı.

DEMİRTAŞ'IN AVUKATI: TAHLİYE OLMA İMKANI VAR

Artı Gerçek'e konuşan Avukat Ramazan Demir, Demirtaş'ın yattığı süre cezadan düşürülürse tahliye olabileceğini söyledi.

Demir şunları kaydetti: "Devam eden cezası olduğu için şu an tahliye edilmeyecek. Denetimli serbestlik talebinde bulunup bulunmayacağımızı kendisiyle görüşeceğiz. Talebi doğrultusunda hareket edeceğiz. Mahsup edilirse, yattığı süre o dosyadan düşürülürse tahliye olma imkanı var. Şimdi kendisiyle cezaevinde görüştükten sonra açıklama yapacağız."

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 02:14

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER