'Rum tarafı anlaşma yaparken oturup seyretmeyeceğiz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, resmi temaslar için gittiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Başbakan Ersin Tatar tarafından kabul edildi.

'Rum tarafı anlaşma yaparken oturup seyretmeyeceğiz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC'de bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ü kabul etti. Başbakan Tatar, Bakan Gül'ün Kıbrıs'ta bulunmasının kendileri için anlamlı ve gurur verici olduğunu belirterek "Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllardaki atılımları bizleri gururlandırmaktadır" şeklinde konuştu.

Tatar, kabulde yaptığı konuşmasında Doğu Akdeniz’deki durumun çok daha fazla önem arz etmeye başladığını vurgulayarak, Türkiye’nin sondaj faaliyetlerinin uluslararası hukuk temelinde devam ettiğini ve KKTC’nin de bu çalışmalarda rolü olduğunu söyledi.

Kıbrıs’ta iki eşit halk olduğunu hatırlatan Tatar, kimsenin Kıbrıs Türklerinin haklarını göz ardı edemeyeceğinin altını çizdi.
KKTC’nin uluslararası hukuktan doğan haklarına değinen Tatar, gerek Doğu Akdeniz ve gerek diğer anlaşmalarda Kıbrıs Türklerinin hak, çıkar ve menfaatlerini Türkiye’nin desteğiyle koruyacaklarına dikkat çekti.

"RUM TARAFI TEK TARAFLI ANLAŞMA YAPARKEN OTURUP SEYRETMEYECEĞİZ"

Tatar, Kapalı Maraş konusunda da Maraş’ın Gazimağusa’nın bir devamı olarak KKTC sınırları içinde ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından korunan bir bölge olduğunu hatırlattı. Tatar, Maraş hakkında şöyle konuştu:

"Uluslararası hukuk temelinde bakıldığında 45 yıl sonra arada bir anlaşma yokken buranın kapalı kalmasında hiçbir hayır yoktur. Orada mülk sahipleri vardır. Bütün belgeler, arşivler 1571’e kadar taranmıştır. Bu saatten sonra buranın açılması ve Vakıflar İdaresi başta olmak üzere eski hak sahiplerinin başvurmaları, bölgenin yerleşime açılması ve oranın tekrar hayata kazandırılmasını düşünüyoruz. Bu büyük bir projedir. Hem turizme hem ekonomiye büyük katkısı olacaktır. Doğu Akdeniz’de de proaktif siyasete büyük katkısı olacak bir adım olarak görmekteyiz. Rum tarafı bize hiç sormadan tek taraflı anlaşmalar yaparken biz de oturup seyretmek durumunda değiliz."

"MARAŞ KARARI ÇOK YERİNDE BİR KARARDIR"

Kabul de Adalet Bakanı Gül de bir açıklamada bulundu. Gül, güçlü bir Türkiye’nin güçlü KKTC anlamına geldiğini ifade ederek, Türkiye’nin hem sahada hem de masada daha güçlü pozisyon aldığını ifade etti. Özellikle Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları koruduklarını söyleyen Gül sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu bizim egemenlik hakkımızdan kaynaklanmaktadır. Uluslararası hukuk herkesi bağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti de sondaj çalışmalarını bu hukuk çerçevesinde yerine getirmektedir. Fatih, Yavuz, Barbaros Hayreddin ve Oruç Reis 
ile birlikte sismik aramalar ve sondaj çalışmaları devam edecektir. Bu egemen bir devletin uluslararası hukuktan kaynaklanan bir hakkıdır. Maraş konusunda KKTC hükümetinin almış olduğu karar çok yerindedir, bizler de destekliyoruz çünkü Maraş KKTC toprağıdır. Bu konudaki her türlü uluslararası hukuktan hakların korunması, Kıbrıs Türk halkının lehine olan her türlü girişimin yanındayız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER