Rabia Naz'ın babası, DNA örneğinin alınması için başvurdu

Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan, DNA örneği için kendisinden kan alınmasını istedi. Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasına göre, Vatan daha önce kendisinden ve oğlundan kan örneği alınmasına rıza göstermemişti.

Rabia Naz'ın babası, DNA örneğinin alınması için başvurdu

Giresun'un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 günü evinin önünde yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan, DNA örneği alınması için savcılığa başvurdu.

"Şüpheli 13 kişiden numune alındı"

Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından konuya ilişkin dün yapılan yazılı basın açıklamasında, "Rabia Naz Vatan'a temas ettiği ya da edebileceği değerlendirilen şahıslarla baba Şaban Vatan'ın şüphelendiği şahısların da aralarında bulunduğu 13 kişiden alınan numuneler incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiştir.

"Rabia Naz'da bulunan DNA örneği, hiçbiriyle eşleşmedi"

Biyoloji İhtisas Dairesi raporunda gönderilen örneklerin Rabia Naz Vatan'da bulunan erkek DNA'sı buluntusu ile uyumsuz olduğu, ayrıca erkek DNA örneğinin Rabia Naz'ın aynı soyağacından bir erkek şahsa ait olduğu ihtimalini güçlendiren Y kromozomu (erkek kardeş, baba, dede, amca, oğul gibi) içerdiği ifade edilmiştir. Rabia Naz Vatan'ın çevresinde temas edebileceği babası, abisi, amcası ve amcaoğlunun bulunduğu anlaşılmıştır.

"Baba Vatan kan örneği alınmasına istemedi"

Yelek ve tırnakta tespit edilen DNA örneği ile amca ve amcaoğlunun DNA'ları arasında yapılan karşılaştırmanın uyumsuz olduğu tespit edilmiştir. DNA mukayesesi için 28.08.2019 tarihinde Rabia Naz'ın babası ve abisinden kan örneği alınmak istenmesine rağmen baba Şaban Vatan kendisinden ve oğlundan kan örneği alınmasına rıza göstermemiştir" denilmişti.

Şaban Vatan kararını değiştirerek DNA örneği alınmasını istedi

Başsavcılık açıklamasının ardından baba Şaban Vatan, Görele Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe ile başvurarak kendisinden DNA örneği alınması talebinde bulundu. Şaban Vatan'ın talebi doğrultusunda kendisinden DNA örneği alınacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 04:23

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER