Otizmli öğrencilere eylem yapan velilere suç duyurusu

Otizmli çocukları olan aileler, Aksaray'daki bir ilkokulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını isteyen diğer öğrencilerin velilerinin, otizmli çocukları yuhalaması olayını mahkemeye taşıdı.

Otizmli öğrencilere eylem yapan velilere suç duyurusu

Aksaray'daki Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velilerinin, otizmli çocuklara karşı eylem yaptığı iddialarının ardından Muğla'da yaşayan otizmli birey annesi Elif Şenol ve otizmli kızı Öykü Şenol, birlikte savcılığa giderek suç duyurusunda bulundular.

Vicdanları yaralayan olaya sessiz kalmadı

Yaşanan vahim gelişmenin ardından yıllardır engelli aktivisti ve otizimli bireylerin haklarını savunan ve bu konuda Avrupa Birliği projelerinde yer alan Elif Şenol, "Yıllardır kendi çocuğum da dahil olmak üzere, tüm otizimli bireylerin ayrıştırılmadan toplumun bir parçası olarak kabul edilmeleri konusunda yaptığım çalışmalar doğrultusunda yaşanan bu kin ve nefret suçuna duyarsız kalmam mümkün değildi" dedi.

"Cezasız kalmamması gerekiyor"

Şenol, "Her ne kadar Aksaray Valiliği ve Aksaray Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılmış olan soruşturmalar olsa da bana göre yetersizdir. Bu suçu işleyenlerin kesinlikle cezasız kalmaması gerekiyor. Ailecek bu konudaki hassasiyetimizden dolayı üç ayrı konuda Aksaray Cumhuriyet Savcılığı'na Muğla Adliyesi'nden suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuzun içeriği eğitim öğretim hakkı engellenemez, hakaret, kin ve nefret suçlarını içermektedir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 19:13

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER