Okullar tatil mi? Bakan Koca'dan 'corona virüsü tatili' açıklaması

Okullar tatil mi oldu mu? Corona virüsün Türkiye'de olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tedbir amacıyla okulları tatil edebileceklerini söyledi. Bakan Koca'nın, "Milli Eğitim Bakanlığı'yla görüşüyoruz. Okulların tatil edilmesi gündeme gelebilir" açıklamasının ardından vatandaşlar bu sorunun yanıtını merak ediyor. Ülkemizde koronavirüs olup olmadığı henüz netlik kazanmamışken okulların tatil edilme önleminin gündeme gelmesi, endişeleri artırdı. Henüz okulların tatil edilmesiyle ilgili karar alınmadı. "Okullar tatil mi" ve "son dakika corona virüs" haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz...

Okullar tatil mi? Bakan Koca'dan 'corona virüsü tatili' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü salgınına karşı alınan önlemler hakkında TBMM'de Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu toplantısında konuştu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Bu salgının Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek. Türkiye'de tespit edilen bir vaka olmadığını net söylüyoruz. Ama ülkeye giriş için anormal bir risk taşıyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmaması yönünde bir genelge yayımlayabileceğini açıkladı. Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Gelişmeler üzerine her ihtimali değerlendirdiklerini dile getiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, resmi makamlar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini istedi. Vatandaşların merak ettiği, "okullar tatil mi", "okullar tatil edilecek mi", "corona virüsü tatil ne zaman" sorularının yanıtlarını sayfamızdan takip edebilir, son dakika koronavirüs haberlerini ve son dakika okul tatili haberlerini NEOHABER.net'ten takip edebilirsiniz...

KORONAVİRÜS HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Sağlık Komisyonu'nda koronavirüse (covid-19) ilişkin alınan önlemlere yönelik açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Türkiye'de koronavirüs salgını bulunma ihtimalinin 'çok yüksek' olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Koca, okulların tatil edilme durumuna ilişkin de konuştu.

KORONAVİRÜS İÇİN REHBER HAZIRLANDI

Bakan Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

* Bilim Kurulu genişletilerek 26 kişiden oluşan, kimin nerede olduğuna bakmaksızın, sadece Bakanlık bünyesindeki akademisyenler değil, yetkin olduğunuz bildiğimiz kişilerden oluşan bir bilim kurulu oluşturuldu. Nasıl mücadele edilmesi gerektiğine birlikte yol alarak karar verilebileceğine inanıyoruz.

* Bilim Kurulu hızla bir rehber hazırladı. Rehber 15 Ocak'ta hazırlandı. 31 Aralık ilk vakaydı. Burada her gün güncellenen bilgiler, vaka tanımı, vaka yönetimi, kontolün nasıl olması gerektiği, hastanın şüpheli olma durumu bütün sağlık kuruluşları ve hekimlere standart oluşturulan rehber oluşturuldu.

"BİZ ERKEN DÖNEMDE SINIRLARIMIZI KAPATTIK"

* Havaalanlarında termal kameraları yerleştirdik. Giderek bütün illerde bu uygulamaya geçilmiş oldu. Termal kamera ne kadar gösterebilir diyebilirsiniz ama bilimin geldiği noktada termal kamera böyle bir durumda yapılması gereken ilk eylemlerden biridir. Bizim başladığımız dönemde birçok ülke bunu uygulamaya başlamamıştı.

* Biz 5 Şubat'ta Çin'le tüm uçuşlarımızı durdurduk. O dönemde Çin'le uçuşlarını durduran ülke hiç yok gibiydi. Devamında İran'da bu enfeksiyonun giderek arttığı görüldü, İran'da bu salgının artışı da Kum ve Meşet kentinde başladı. Başlamasının sebebi de bildiğimiz Çin'den gelen öğrencilerdi. O dönemde de yapılması gereken o bölgeyi karantina almaktı. Yapılmadı. O dönemde bizzat kendim de görüşerek erken dönemde bu önlemin alınması gerektiğini ısrarla söyledim. Önlem alınmayacaksa sınırları kapatıyoruz dedim. Devamında da biz erken dönemde hızla sınırları kapattık. İran geç bildirmiş oldu.

"AVRUPA'DA VAKA SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR"

* Biz 23 Şubat'ta tüm sınırları kapatmış olduk. Bu süreçte gördük ki kara yoluyla giriş yapanların sayısı 3 bin 500'ü geçiyordu. İran'la çok yoğun bir trafiğimizin olduğunu gördük. O dönemde bu katı kurallar uygulanmamış olsaydı gelecek insan sayısı 20 binden aşağı olmazdı. Bu 20 bin kişinin ne kadarının Türkiye'yi nasıl etkileyeceğini artık siz tahmin edin.

* İtalya da bir odak olmaya başladı. İtalya'da olma sebebi de gemide 32 vatandaşının getirilmesi ve bu kişilerin karantinaya alınmadan eve gönderilmiş olması. 30 kişi bütün Avrupa'yı etkiledi. Avrupa da İtalya ile ilişkilerini kesmedi. Avrupa tedbirlerini almakta geç kaldı ve hala da geç kalmaya devam ediyor. Her geçen gün Avrupa'da rakamların yükseldiğini görüyoruz. İskandinav ülkelerinde de artıyor. Almanya ve Fransa önümüzdeki günlerde daha büyük sorun yaşayacak.

"KORONAVİRÜSÜN TÜRKİYE'DE OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK"

* Bizim de Avrupa ile ilişkimiz çok yoğun. İran'la yoğun, sınırı kapatma ile bir noktaya kadar önemli ama ben Avrupa'dan aynı rahatlık içinde değilim. Çünkü Avrupa ile ilişkimiz yoğun bir ilişki. Bütün dünyada olmayan ülke kalmadı. Bu salgın içimizde dediğimde farklı yorumlanmıştı. Bu salgının şu anda Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek. Bu virüs tespit edilebilmiş değil. Bunu toplumu bir şeye alıştırmak için söylemiyorum. İşin gerçekliği var. Yurt dışına yoğun giden gelen insanımız var. Oradan enfeksiyonu almadığını kim söyleyebilir? O nedenle bizim bu dönemde ısrarla ifade etmiştim, "sorun küresel ama mücadelemiz ulusal" Bulaşıcılığı önlememiz gerekiyor. Tedbirleri vatandaşımızla birlikte almamız gerekiyor.

* Özellikle Avrupa başta olmak üzere bütün dünya bu salgınla karşı karşıya. Deniz giriş noktalarında, kara hudut kapılarında aynı şekilde önlemleri aldık. Bir takım rehberler hazırladık. Çin'den gelen öğrencilere ne yapılması gerektiğiyle ilgili bilgilendirmeler yapılmış oldu. 31 Ocak'ta Vuhan kentinden getirdiğimiz 41 yolcumuz mürettebatla birlikte 61 kişi, 14 gün izolasyonda kaldılar.

BAKAN SELÇUK'TAN 'CORONA VİRÜSÜ TATİLİ' AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarının ardından sosyal medyadan konuyla ilgili paylaşımda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarımızdaki eğitim sürecinin planlanması hususunda Sağlık Bakanlığı ile değerlendirmelerimiz devam etmektedir. Okulların tatil takvimiyle ilgili resmî kaynaklar dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini önemle rica ediyorum" ifadesinde bulundu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İZİNLERİ İPTAL

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan tüm personelin yıllık izinleri ikinci bir emre kadar iptal edildiği bildirildi.

Genel Müdürlük tarafından ilgili birimlere gönderilen yazıda "COVİD-19 salgını sebebiyle, Genel Müdürlüğümüz merkez ve taşra teşkilatında çalışan tüm personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri iptal edilmiştir. Yıllık iznin bir sebebe binaen alınmış olması fark etmemektedir. 657 sayılı Kanunun 104'üncü maddesi çerçevesinde alınmış olan evlilik, ölüm, analık izni ve 105'inci madde çerçevesinde alınan refakat izni ve 108'inci madde çerçevesinde alınan aylıksız iznin iptali sözkonusu değildir" denildi.

OKULLAR TATİL Mİ?

Sağlık Bakanı Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ile önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Okulların tatil edilmesine ilişkin henüz bir karar alınmadı. Yeni gelişmeleri NEOHABER.net'ten takip edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2020, 00:46

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER