Mavi Marmara dosyası yeniden açılıyor

Uluslararası Ceza Mahkemesi, İsrail'in 31 Mayıs 2010 günü Mavi Marmara'ya yaptığı hava saldırısıyla ilgili olarak dava açılıp açılmayacağı konusunun incelenmesi için savcılığa talimat verdi.

Mavi Marmara dosyası yeniden açılıyor

Hollanda'nın Lahey şehrinde yer alan Uluslararası Ceza Mahkemesi, daha önce kapatılan Mavi Marmara davasıyla ilgili önemli bir karara imza attı. Temyiz Dairesi, 2010 yılında Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıya ilişkin savaş suçu iddiaları davasını yeniden açtı.

2 ARALIK'A KADAR SÜRE VERİLDİ

Mahkemeden yapılan açıklamada, Savcı Fatou Bensouda'ya Mavi Marmara soruşturması konusundaki kararını yeniden gözden geçirmesi için 2 Aralık tarihine kadar süre verdiği belirtildi.

MAVİ MARMARA SALDIRISINDA 11 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Bensouda, 2014 yılında İsrail'in Mavi Marmara katliamı ilgili soruşturulmasına gerek olmadığını dile getirmişti.

Gazze'deki ablukayı kırmak adına Türkiye'den yola çıkan ve Komor Adaları bandralı olan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 yılında İsrail askerleri baskın düzenlemişti. Saldırıda 9 Türk vatandaşı ve 1 ABD vatandaşı hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

AYNI SAVCI 'ARAŞTIRMAYA GEREK YOK' DEMİŞTİ

Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne daha önce Komor Adaları tarafından başvuru yapılmış ancak Savcı Bensouda, 2014 Kasım ayında mahkemenin soruşturma açmasına gerek olmadığı kanaatini açıklamıştı.

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER