Mahkeme: Bekçilerin kimlik sorma yetkisi yoktur

Ülke genelinde sayıları artan bekçilerin, vatandaşlara kimlik sorma ve gözaltına almaya çalışmasıyla yaşanan tartışmalara mahkeme noktayı koydu: Bekçilerin kimlik sorma ve üst arama yetkisi yoktur.

Mahkeme: Bekçilerin kimlik sorma yetkisi yoktur

İzmir Bornova'da iki genç ve mahalle bekçileri arasında yaşanan arbede ve küfürleşmenin yargıya taşınmasının ardından mahkemeden karar çıktı. Mahkeme iki gence kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri haksız buldu.

"Makamını, huzuru bozmak için kullandı"

16 Punto'dan Baransel Ağca'nın haberine göre, iki gence aynı saat içerisinde defalarca kimlik kontrolü yapmak isteyen bekçileri haksız gören mahkeme, "Görevi vatandaşın huzurunu sağlamak olan görevlinin, makamını vatandaşın huzurunu bozmak için kullandığı belirlenmiştir" denildi.

"Bekçiler vatandaşa kimlik soramaz"

İzmir'de bir parkta bekçiler ve iki genç arasındaki gerilim, mahalle bekçilerinin yetkileri konusunda tartışmalara yol açmıştı. Yapılan ilk kimlik kontrolünün ardından iki gence tekrar GBT yapmak isteyen bekçilerin, bu hareketle vatandaşı tahrik ettiğini belirten mahkeme, "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir" dedi.

Gençlere herhangi ceza verilmedi

Bekçilerle yaşanan tartışmada, bekçilere hakaret eden gençlere ise ceza verilmedi. Mahkeme bu kararı ise, "Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır" cümleleriyle gerekçelendirdi.

İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nin ilgili kararı şu şekilde:

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 18:42

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER