Kurban Bayramı'nda kısıtlama olacak mı?

Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olcağı henüz kesinlik kazanmazken bayramda kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,"Şu an bayram için ekstra bir tedbir yok" dedi.

Kurban Bayramı'nda kısıtlama olacak mı?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala bayramda kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bayrama kadar 18 yaş üstü vatandaşların yüzde 70'inin en az bir doz aşılanmasının hedeflendiğini belirterek, bayramla ilgili açıklamalar yaptı.

Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

"Biz bayrama kadar aşılanması gereken 62 milyona yakın 18 yaş üstü vatandaşın, 42-43 milyon gibi bir rakam eden en az yüzde 70'inin en az bir aşıyla aşılanmasını hedefliyoruz. Onun için bütün illeri dünden itibaren yayınladığımız il bazlı aşı oranlarıyla birlikte illerin bu noktadaki durumunu ve her ilde oranı artırmak üzere yapılması gereken yaklaşımları yerinde karar vererek, mobil ekip sayılarımızı da olabildiğince artırarak bir an önce bu hedefe ulaşıp toplumsal bağışıklığı sağlamak istiyoruz."

"Bayram tedbiri olacak mı?" sorusu üzerine Bakan Koca, "Şu an bayram için ekstra bir tedbir yok." cevabını verdi.

Koca, dünkü Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada  "Gönüllü olan, iki doz aşısını yaptıranlar ve diğer tüm vatandaşlar için üçüncü doz konusunda nasıl bir çalışma yürütülüyor?" sorusuna ise "Gönüllü olan iki doz yaptırdıysa, benzer şekilde sağlık çalışanı veya 50 yaş üstündeyse açılmış oldu. Orada problem yok. Bunu, 50 yaşı belki Bilim Kurulu'nda biraz daha aşağı çekebiliriz. Yakında belediye başkanları dahil olmak üzere kritik görev almış olan kişilere de üçüncü dozu açmış olacağız." karşılığını verdi.

Seçil Balık


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER