Koton sendikalı işçileri işten çıkardı

Yakın zamanda Oyuncu Fahriye Evcen'e ödediği 1,5 milyon liralık reklam ücretiyle gündeme gelen Koton mağazaları, çalışanlarını Koop-İş Sendikası'na üye oldukları için işten çıkardı. Firmanın işten çıkarma gerekçesi ise ekonomik kriz ve küçülme oldu.

Koton sendikalı işçileri işten çıkardı

Çalışma şartlarının düzeltilmesi ve iyileştirilmesini talep eden Koton mağazaları çalışanları, Türkiye Kooperatif ve Büro İşçileri Sendikası'nda (Koop-İş) örgütlendikleri için işveren tarafından yazılı bir bildirim olmaksızın telefonla işten çıkarıldı.

Birçok şehirde basın bildirisi okunacak

Koop-İş Sendikası duruma tepki göstermek amacıyla basın bildirisi yayınladı. Sendika tarafından yayınlanan metinde İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere Koton mağazalarının yer aldığı tüm şehirlerde basın açıklamaları yapılacağı duyuruldu.

Ne olmuştu?

Düşük mesai ücretleri, mobbing ve uzun çalışma saatlerine karşı taleplerini duyuran Koton çalışanları, Twitter’da şirketin "Kotonluysak değer" sloganına karşı #KotonluysakKeder etiketi açarak hakları için destek talebinde bulunmuştu. Çalışanlar ise şartların düzeltilmesi ve iyileştirilmesi için Türkiye Kooperatif ve Büro İşçileri Sendikası'nda örgütlenmek istediklerini belirtmişti.

Taleplerini dile getirdiler

En büyük şikayetleri çalışma saati olan çalışanlar duruma, "Haftanın 6 günü çalışanlar 45 saat çalışıyorsa ne iyi. Haftalık 60 saati geçtiğini gördük" diyerek tepki göstermişti.

Koton çalışanları taleplerini ise şu şekilde sıralamıştı:

-Gece çalışmasının çift saat olarak yazılmasını ve yemek parasının verilmesini istiyoruz.

-Yemek parasının en az 25 TL olmasını istiyoruz.

-Yol ücreti ve maaş ikramiyesi istiyoruz. Market ve kıyafet çekleri istiyoruz.

-Sayım açıklarının çalışanlardan kesilmemesini ve prim sisteminin uygulamasını istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 03:27

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER