İYİ Parti'li Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte yıkım kararı

Kocaeli’de, İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Milletvekili Lütfü Türkkan’ın çiftliğindeki 15 yapı ‘kaçak olduğu iddiasıyla’ yıkıldı. Yıkımı görüntüleyen muhabir darp edilirken, yıkımla ilgili açıklama yapan Türkkan, "Hukuk önünde hesap verecekler" dedi.

İYİ Parti'li Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte yıkım kararı

Dilovası Belediyesi ekipleri, geçen yıl haziran ayında İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Dilovası ilçesi Köseler Köyü’ndeki çiftliğinde incelemelerde bulundu. Türkkan’a ait Nezir Ağa Et Entegre Besicilik'te yapılan incelemede ekipler, 28 bin metrekarelik alandaki 15 yapının 'kaçak' ve çiftliğin bir kısmının da TOKİ arazisinde olduğunu belirledi. 662 bin 794 TL ceza uygulandı. Yapıların yıkımına karar verildi, şirketin başvurusu üzerine Kocaeli 1. İdare Mahkemesi yıkım kararını durdurdu.

İYİ Parti'li Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte yıkım kararı

Kaçak olduğu iddia edilen çiftliğin tahliye edilmesi için verilen sürenin dolmasının ardından dün bölgeye jandarma, belediye ve elektrik dağıtım ekipleriyle iş makineleri sevk edildi. Yıkımdan önce, çiftlikteki malların çıkarılması için süre istendi. Öğleden sonra tahliye işleminin başlamasıyla çiftlikteki büyükbaş hayvanlar ve bazı eşyalar, çiftlik çalışanlarınca kamyonlara yüklenip tahliye edildi.

Yıkım başladı

Tahliye işleminin tamamlanmasının ardından bugün saat 11.00 sıralarında yıkım ekibi, iş makineleri ve kamyonlarla çiftlik önüne geldi. Bu sırada çok sayıda jandarma ekibi de çiftlik içerisinde ve çevresinde yerini aldı. Yıkım ekibiyle çiftlik yetkilileri arasında yapılan görüşmenin ardından yıkım başladı.

İYİ Parti'li Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte yıkım kararı

"HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER"

Türkkan konuyla ilgili basın açıklamasında bulundu. "Tapulu arazimiz üzerine kurulmuş bir çiftliktir ve tapuları da mevcuttur" diyen Türkkan, "Her şey bir yana; bu hukuksuz işlem ile orada istihdam yaratan, vergi veren, Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan tarımsal üretim yapan bir işletmeyi yok ettiniz. Bunun kamudaki sorumluları hukuk önünde hesap vereceklerdir" dedi.

Türkkan'ın açıklaması şöyle:

"21.06.2021 günü Twitter üzerinden organize yürütüldüğü aşikar olan ve gündeme sokulan hakkımdaki hukuka aykırı iftiralar ve başta havuz medyasında olmak üzere yapılan yalan haberler nedeniyle bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Her şeyden önce burası kaçak yapılan bir yer değildir. Tapulu arazimiz üzerine kurulmuş bir çiftliktir ve tapuları da mevcuttur.

Ama bunlar kamuyu arazisi ile değil hazinesi ile yuttukları için herkesi kendileri gibi zannetmektedirler. 1415,1416,1417,1427 parsel sayılı 4 tapu toplamda 29.980 m2’dir.

Adını geçirdikleri tarım işletmesindeki bu yapılar, yapıldıkları tarihlerde köy sınırları içinde olduğu için ruhsata tabi değildir. Üstelik bu yapı dedikleri, iki sundurma ahır ile birlikte tavuk kümesi, köpek kulübesi, yem ambarı gibi yapılardan ibarettir.

Bu konuda uygulanması gereken 6360 Sayılı ON DÖRT İLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YİRMİ YEDİ İLÇE KURULMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN’un Geçici 1. Maddesinin 14. Fıkrasıdır.

Bu Kanunla mahalleye dönüşen köylerde, bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununa göre oluşturulan Ulusal Adres Bilgi Sistemine kayıtlı veya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uydu fotoğraflarıyla tespit edilen, entegre tesis niteliğinde olmayan tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya belediyelerle ilgili mevzuat hükümlerine göre ruhsatlandırılmış sayılır.

Bu açık kanun hükmüne rağmen Belediyeden ruhsat talebimiz olmuş fakat bu talebimiz kabul bile edilmediği için, müracaatımızı noter kanalıyla yapmak zorunda kaldığımız bilinmelidir.  Bu konuda İdare Mahkemesinde davamız açılmıştır.

Bir diğer yalan ise bu çiftliğin TOKİ ve Orman arazisi üzerine inşa edilmiş olduğudur. Tapulardan görüleceği üzere 29.980 m2’lik tapulu arazide 2700 m2 civarı bir kapalı alanın inşası için yeterli alanımızın var olduğu aşikardır.

Tahliye için 18.06.2021 tarihinde muhtara tebligat yapıp, 3 gün sonra tahliye ve yıkım için çok sayıda belediye ekibi gelmiş, hayvanları ahırın dışına kontrolsüzce çıkarmışlardır. İçlerinde gebe olan hayvanlardan bir tanesi bu tahliye esnasında erken doğum yapmıştır.

Bunlar yurt dışından dövizle satın alınmış hayvanlardır. Uygun ortam ve şartlar sağlanmadığı takdirde bir gün sağılmadıkları yahut birkaç saat su verilmediği takdirde ölebilecek hassasiyettedirler. Yapılan bu uygulama her şeyden önce hayvan haklarına aykırıdır.

Her şey bir yana; bu hukuksuz işlem ile orada istihdam yaratan, vergi veren, Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan tarımsal üretim yapan bir işletmeyi yok ettiniz. Bunun kamudaki sorumluları hukuk önünde hesap vereceklerdir.

Basına ve Kamuoyuna Saygılarımla."

İHA MUHABİRİ: SALDIRIYA UĞRADIM

İhlas Haber Ajansı (İHA) Kocaeli Muhabiri Mustafa Uslu, yıkımı görüntülediği sırada saldırıya uğradığını açıkladı.

İYİ Parti'li Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte yıkım kararı

Saldırıyı dört kişinin gerçekleştirdiğini söyleyen Uslu, kamerasının da kırıldığını belirtti. Selek, “Saldırıyı yapanlardan biri Türkkan’ın şoförü” dedi.

İYİ Parti'li Lütfü Türkkan’a ait çiftlikte yıkım kararı

Twitter'dan bir açıklama yapan Türkkan, Uslu'ya geçmiş olsun diledi ve saldırıyı kınadı.

Ferit Selim Ural

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER