İstanbul Valiliği: Asılsız deprem iddialarını yayanlara yasal işlem başlatıldı

16 milyon nüfusa sahip İstanbul'u etkileyen Silivri depreminin ardından sosyal medyada ve mesajlaşma gruplarında; 'Ayça'nın abisinden duydum' ve 'Arama kurtarmada görev yapıyorum' şeklinde başlayan, korku ve panik oluşturmayı amaçlayan ses kayıtlarıyla ilgili İstanbul Valiliği'nden açıklama yapıldı. İddiaların asılsız olduğu vurgulanırken, bu iddiaları çıkaranlar hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

İstanbul Valiliği: Asılsız deprem iddialarını yayanlara yasal işlem başlatıldı

Geçtiğimiz saatlerde etkisini hissettiren deprem halk arasında paniğe sebep olurken, bazı vatandaşlar sosyal medya hesapları üzerinden daha büyük bir depremin geldiğini söyleyerek zaten gergin olan vatandaşları korkutmaya başladı. Konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), birkaç saat önce Twitter hesabı üzerinden yaptığı bilgilendirmeyle, sosyal medyada dönen asılsız deprem haberlerine itibar edilmemesi hususunda uyarıda bulundu.

"Asılsız iddialara yasal işlem başlatıldı"

AFAD'ın uyarısından sonra bir uyarı da İstanbul Valiliği tarafından yapıldı. ValilikSilivri'de meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin ardından sosyal medyada dolaşan asılsız bilgilere ve ses kayıtlarına itibar edilmemesini isteyerek, bu asılsız paylaşımı yapanlar hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını bildirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 Sosyal medyada ve özellikle WhatsApp gruplarında dolaşan depreme ilişkin asılsız bilgi ve ses kayıtlarına kesinlikle itibar etmeyiniz. Resmi makamlarca gerekli açıklamalar yapılmaktadır. Asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, aynı mesajı Twitter hesabından paylaştı.

Deprem olacak mı?

Saat 14.00 sularında İstanbul'u sallayan 5.8 şiddetindeki depremin ardından, en büyüğü 4.3 olmak üzere 28 tane artçı deprem meydana geldi. AFAD, Twitter'da yaptığı açıklamada; hiçbir teknolojik aletin ve teknolojinin depremi öngörecek kadar gelişmiş olmadığına dikkat çekti. Tedirgin vatandaşlar ise evlerini terk ederek araçlarında kalmaya başladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 01:21

Ecem Köksal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER