İsraillilerin yüzde 53'ü Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesini istiyor

Bir düşünce kuruluşu tarafından yapılan ankete göre, İsraillilerin büyük çoğunluğu Türkiye ile siyasi ilişkilerin geliştirilmesinden yana.

İsraillilerin yüzde 53'ü Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesini istiyor

İsrail'in Ramat Gan kenti merkezli İsrail Bölgesel Dış Politikalar Enstitüsü (MITVIM) tarafından 700 kişinin katılımıyla yapılan ankete göre, İsraillilerin yüzde 53'ü Türkiye ile siyasi ilişkilerin geliştirilmesinden yana, yüzde 32'si ise buna karşı çıkıyor.

Yüzde 45'i AB'yi düşman görüyor

MITVIM'in İsrail'in Dış Politika Endeksi 2019 başlığıyla, yüzde 3.5'lik bir hata payıyla eylül ayında gerçekleştirdiği ankette, Türkiye ile ilişkilere ilişkin net bir tavır sergilemeyenlerin oranı ise yüzde 15. Ankette ayrıca, İsraillilerin yüzde 45'i iki devletli çözümü destekleyen Avrupa Birliği'ni (AB) düşman olarak görüyor.

Filistin ile barışa inananların oranı yüzde 46

İsraillilerin yüzde 68'i, Tel Aviv yönetiminin Orta Doğu ülkeleriyle iş birliğinin mümkün olduğuna inanırken, yüzde 20'sine göre ise bu mümkün değil.
İsrail'in Körfez ülkeleriyle İsrail-Filistin barış sürecinde bir ilerleme kaydedilmese dahi barış anlaşması yapılabileceğine inananların sayısı yüzde 46 iken, barış sürecinde ilerleme kaydıyla Körfez ülkeleriyle barışa inanların sayısı yüzde 32, görüş belirtmeyenlerin sayısı ise yüzde 22.

Mahmud Abbas'a güvenmiyorlar

Ankete göre, İsraillilerin yüzde 61'i Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı barış için bir ortak olarak görmüyor, Abbas'ın 'ortak' olduğunu düşünenlerin sayısı yüzde 20, belirli bir görüşü olmayanların oranı ise yüzde 19.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2019, 05:47

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER