Ispanaktan zehirlenen adam geçici hafıza kaybı yaşadı

Ispanak zehirlenmeleri Tekirdağ'a sıçradı. 22 kişi, dün akşam ıspanak yedikten sonra, mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurdu. Zehirlenen bir kişinin geçici hafıza kaybı yaşadığı öğrenildi. İl Tarım Müdürlüğü atropin ve skopolamin maddesinin zehirlenmelere yol açtığını belirtti.

Ispanaktan zehirlenen adam geçici hafıza kaybı yaşadı

İstanbul'da yaklaşık 40 kişinin ıspanak yedikten sonra hastanelik olmasının ardından, Tekirdağ'da da aynı vaka yaşandı. Çerkezköy ilçesinde faaliyet gösteren bir fabrikada gece vardiyasında çıkan ıspanak yemeğinden yiyen 20 kişi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şikayetiyle Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ardından da Süleymanpaşa ilçesinde 2 kişi aynı şikayetlerle Tekirdağ Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Hafıza kaybı yaşadı

Hastaneye kaldırılanlardan birinin Süleymanpaşa Sağlık Hak-Sen İlçe Başkanı Selim Kafadar olduğu öğrenildi. Kafadar'ın geçici hafıza kaybı yaşadığı ve tedavisinin sürdüğü bildirildi. Konuyla ilgili açıklama açıklama yapan Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Cengiz Becerir, ıspanak yedikten sonra rahatsızlanan 22 kişinin hastanelerde tedavi gördüğünü bildirdi.

İl Tarım Müdürlüğü'nden açıklama

Yaşanan zehirlenmelere ilişkin İstanbul İl Tarım Müdürlüğü'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada zehirlenmelerin ıspanağa benzer yabancı otlar nedeniyle yaşandığını açıkladı. İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

İl Müdürlüğümüze, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden 02.11.2019 tarihinde yapılan ihbarda ıspanak tüketimi sonrası zehirlenme olduğu bildirilmiştir. Zehirlenme şüphesi ile sağlık kuruluşlarına başvuru yapanların ürün satın aldıkları ilimizde, faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden ise pişmiş ıspanak yemeği numunesi alınmıştır. Alınan numunelerin ileri tetkik sonuçlarında ıspanak içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin (skopolamin) maddesi tespit edilmiştir.

Atropin ve skopolamin zehirlenmeye yol açıyor

Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve skopolamin içeren yabancı otların neden olduğu yapılan analizlerle ortaya çıktığı görülmüştür. İl Müdürlüğümüze ulaşan tüm ihbarlar değerlendirilmekte, konuyla ilgili değişik ilçelerimizden sağlık kuruluşlarına başvuranların ıspanak satın aldıkları işletmeler, resmi kontrole tabi tutulmakta, numune alınmakta ve alınan numuneler laboratuvarlara gönderilmektedir. Halkımızın tüketecekleri tüm gıdaları olduğu gibi, yeşil sebzeleri de dikkatlice kontrol ederek, yabancı otları ayırt etmeli ve çok iyi şekilde temizledikten sonra tüketmeleri gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 20:59

Selim Ural

selimural.com


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER